Suriye ve Darbeler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


 Sevgili okurlar şöyle bir düşünelim Irak kendi içinde karıştırıldı, Saddam kürtlere kimyasal kullandı öldürdü dediler. Daha sonra Birleşmiş Milletlerde Irak'ta Nükleer Silah var, dünyaya tehlikedir dediler. Dediler de, dediler ve bütün bunları sebep gösterip Iraka girdiler ve Iraklılara Saddamı idam ettirdiler. Irak eskisinden çok daha kötü durumda.  Bu bir darbe değil mi idi? Biri kendi askerinin yaptığı, diğeri yabancı askerlerin yaptığı aradaki fark bu.   O zaman Amerika Irak'ta resmen askeri darbe yaptı, Libya'da da yaptı, Afganistan da yaptı ve şimdi Suriye'de yapmaya hazırlanıyor.

           O zaman kendi ordusu tarafından yapılan darbelere kızıyoruz başkalarının gelip yaptıklarına pek kızmıyoruz, hatta destekliyoruz, acaba neden?

Şimdi bu olanları sinema şeridi gibi gözünüzün önünden geçirirseniz Esed'in kimyasal kullandığına inanır mısınız? Olsa da kullanmaz. Bu kadar aptal biri olduğunu düşünürsek tüm Suriye'nin de aptallığı olur.

Darbeler ne kadar iyi değil diyorsakta, başka ülkelerin diğerlerinin iç işlerine asker kullanarak karışmasıda tam manası ile darbedir.  Bugün Suriye'ye yapılan yarın bizede yapılabilir. Kimyasal silah kullandı derler ayıkla pirincin taşını, ispat et bakalım kullanmadım diye.  Hiç şansın yok çünkü kontrole gelecek olanlarda kullandı diyecekler.  Irak'ta ne oldu? Nerede o zaman Irak'ın nükleer silahları? Çıkarsınlarda görelim. O zaman Irak'ın içişlerine doğrudan karışıldı ve rejim değiştirildi milyonlarca insan öldürüldü. Bunu Irak askeri yapmış olsaydı o zaman darbe olacaktı ve ambargolar konacak, lanetlenecekti, Amerikan askeri yaptı hiçbir şey olmadı.

Nato veya Birleşmiş Milletler Suriye'ye müdahale eder ve Esed'i tutuklarlarsa bunun askeri darbeden farkı nedir?

Rusya ve Çin Birleşmiş Milletlerde Suriye'ye müdahale edilmesini veto etti, İran kesinlikle karşı.  Amerikan halkının  % 91 oranı istemiyor. Şimdi ne olacak, olursa arkasından daha neler olabilecek?

Nato, BM veya Amerika Suriye'ye girer veya bombalayıp ordusunu zayıflatır, muhaliflere destek olursa o zaman bu darbe sayılmayacak mi? Bu askerler kravat takıp sivil elbiselerle mi bu işi yapacaklar?

Düşündüğünüz zaman işin ne kadar sakat ve düzmece olduğu tabak gibi ortada.


İzlenme: 923
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR