Su Ücretleri

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar uzun zamandır gelmeyen su paraları zamlı gelmeye başladı. Faturalarda Muğla Belediyesi yazıyor o zaman herşeyden evvel bu Muğla Belediyesinin suçudur ve modern demokrasi ile yönetilen ülkelerde devlet hemen bu gibi durumlarda müdahale eder. Bizde haberi bile olmaz, ilgilenmez ufak iş...

Belediye bu kadar ay bekleyip nerede ise 5-6 aylık elektrik parası tahsili isteyemez ama bizde ister. Hatta 5-10 sene eskisinide ister burası Türkiye.

Dar gelirli küçük aileler 5-6 aylık zamlı su parasını nasıl ödeyecek?

Geçen gün yazmıştım Türkler birbirinin kurdudur diye, bakın en basit örnek size. Kimse, Belediye dahil fakiri, dar gelirliyi düşünüyor mu? Bekledi bu kadar ay şimdi zamlı olarak toptan peşin istiyor. Altta kalanın canı çıksın der gibi.

Herşeyimiz böyle, organizasyon, sistem yok her önüne gelen kafasına göre iş yapıyor. Biraz aksadı mı böyle oluyor halkın sırtına yükleniyor.

Marmaris ve civarı ormanlardan ötürü diğer yazlık yerlere göre kurtuldu görünüyor, Bodrum gibi hertaraf katolik mezarına benzetilmemiş.  Bodrum bir şekilde güneydeki İstanbul ve çok yakında şehir olacağıda kesin, belki Fethiyeden bile daha çabuk. Nüfusu inanılmaz şekilde çoğalıyor.

Diğer yandan Marmaris ve inşaatlar kontrol altına alınırsa ilerde çok revaçta ve aranılan bir yer olur.

Yani su paraları gibi 6 ay sonradan değil, işin başında kontrolden bahsediyorum. 6 ay sona yapılacak hiçbir şey fayda etmez aynı geciken adalet gibi.

Geçen gün Selimeye'ye gittim, sahilde denize sıfır 2 katlı betonarme inşaatın kabası bitmiş. Önünde ve arkasında yazı var ''yaz sonu kaçak olduğu için yıkılacaktır'' yazıyor. Oturup ağlanacak bir durum. Bre efendiler bu kaba inşaat bitene kadar koskoca binayı görmediniz mi? O kadar işçilik, kum, çimento, demir hepsi boşa gitti sokağa atıldı. Hani küçük bir yer olsa anlayacağım, Selimiye şartlarına göre dev gibi denize sıfır kaçak binanın kabası bitmiş ve şimdi üzerine yıkılacak yazısı koymuşlar. Aklıma merhum Aziz Nesin geldi...

Bu gibi durumlarda Milletvekillerinin hatta Valiler ve Kaymakamların da en önde gelen Mülki Amirler olarak ülke menfaatlerini gözetmeleri, gerekirse Belediyelere hatırlatmalar yapmaları gerekmez mi? Benim işim değil diye geri çekilmek ve dikkatleri üzerine çekmemek ülke menfaatlerine faydası olamaz.   

Yapılan bir kanunsuzluk veya kuralsızlığı anında tespit etmek medeniyettir aksi halde halkı borca sokmak, 6 aylık su parasını birden istemek veya kaçak binayı görmeyip bittikten sonra yıkmak asla medeniyet değildir, uzaktan yakından alakası yoktur.


İzlenme: 1580
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR