ŞU FUTBOLA BAKINIZ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar çocukluğumda bu başlığın arkasından ''top tüfek atınız'' derler alay ederlerdi. Buna rezalet mi denir, yoksa kepazelik mi bilemiyorum.

Geçen akşam bir Futbol maçı vardı Fenerbahçe ile Beşiktaş karşılaşacaklardı. Türkiyenin bu iki güzide kuılübü biri 1903 diğeri 1907 yıllarında kurulmuş karşılıklı maç yapacaklardı.

Televizyondan izlerken not aldım Fenerbahçe Futbol takımını sayıyorum: Kameni - İsla - Neustaedter - Neto - Hasan Ali - Ozan - Mehmet Ekici - Josef - Gulliano - Valbuena - Jansen.

1903 yani 108 yıllık Beşiktaşa bakalım: Fabri - Tosic - Pepe - Medel - Caner - Oğuzhan - Atiba - Quaresma - Talisca - Babel - Cenk

Şöyle bir baktığımızda bu maç 80 Milyonluk Türkiye'de oynanıyor. Mukayese ederseniz Avrupa'dan çok daha fakiriz, çok sayıda fukaramız var, asgari ücretle çalışan milyonlar var ve birde işsizlerimiz var, hepsini bırakın 3 Milyon Suriyeli misafirimiz var.

Fenerbahçe'de 8 , Beşiktaş'ta 8 tane yabancı futbolcu oynuyor. Nerede ise toplam %80 yabancı.

Güzelde 80 Milyon içinde beceriksizlik ve bilgisizlikten futbolcu yetiştiremeyip milyonları yurtdışına akıtarak bunları almak çok doğru mudur? Zengin bir ülke olsak, işsizimiz ve asgari ücretlimiz olmasa bile insan yine de böyle birşeyi hazmedemez.

Türkiye kendi içinde iyi futbolcu bulamıyor ve yurtdışından yabancılara para vererek satın alıp oynatıyor ama çoğu da yaşlı yani Avrupa'dan yolcu edilmişler.

Yine geçen gün Avrupanın en iyi ekiplerinden biri olan ve Dünya Kupası elemelerinde gurup lideri olan Hırvatistanı Türkiye yeniyor. Türk Milli Takımına bakıyorum tam 7 futbolcu Almanya kökenli, Almanya'da yetişmiş.

Bugün Almanya'da Federal Lig'de tam 11 tane Türk futbolcu oynuyor, 2.ci ligi saymıyorum. 2,5 Milyon Türk içinden bu kadar 1.ci sınıf futbolcu yetişiyorsa ve 80 Milyonluk Türkiye'de yetişmiyor ve sadece Fenerbahçe ve Beşiktaş % 80 yabancı oynatıyorsa ve bunlar  büyük paralar ile satın alınıyorsa o zaman bu başta Federasyonun sonra da tüm altyapı yönetimlerinin büyük eksikliği ve bilgisizliğidir.

Milli Eğitime gelince müfredatlar devamlı değişiyor, bir de Türk gençliğinin 1.numaralı sevilen sporu  futbolun altyapısını değiştirseniz Türkiye çok para kazanacak, hiç olmazsa yabancılara verilen paralar ülkemizde kalacak.

Daha ne bekleniyor gerçekten anlaması çok ama çok zor...


İzlenme: 776
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR