SPOR KULÜBÜ VE ÜNİVERSİTE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye'de bir Üniversite furyası başladı durdurabilirseniz aşkolsun. Bir ülkede üniversite adedi kafadan atılarak belirlenmez bunun kriterleri vardır. Ülke yılda kaç mezun veriyor ve bunların yüzde kaçı iş buluyor? Bu hesaplar yapılır, durum ortaya çıkar ondan sonra yapılacaksa destek verilir.

 

Şimdi bir de Fenerbahçe Spor Kulübü çıktı Üniversite açacak. Ben doğma büyüme Fenerbahçeliyim ama bir spor kulübünün Üniversite açmasını normal bulmuyorum. Herkes kendi işini yapması gerektiği gibi spor kulüpleride kendi işlerini yapmalı.

Bakınız Fenerbahçeden çok daha zengin ve çok daha başarılı olan Alman Bayern Münih kulübü bir okul açtı ama okuyun nasıl. Bütün Almanya hatta Avusturya ve Almanca konuşan İsviçre araştırıldı. İstikbal vadeden 8-10 yaşında çocuklara bedava yatılı okuma imkanı ve aynı zamanda futbol dersleri veriliyor. Hepsi bu okulda okuyor ve kalıyor. Boş zamanlarında profesyonel altyapı hocaları tarafından çalıştırılıyor. İçlerinde iyi olanlar Bayern Münihe alınacak veya başka kulüplere satılacak. Burada muhteşem bir altyapı çalışması yapılıyor.  Yapılan spor kulübü ile tam bağdaşıyor.

 

Diğer yandan düşünüyorum Sayın Cumhurbaşkanı kendi anlatıyor, gençken çok iyi futbol oynuyor ve Fenerbahçe transfer etmek istiyor ama merhum babası futbol yerine tahsiline devam etmesini istiyor.  Bu ne demektir? Futbol ve tahsil birarada yürümüyor demektir.

 

Bizdeki eğitim sisteminin belkide benzeri yok, herşeyi öğretiriz ama fazla birşey olamayız. Çocukların pestilini çıkartırız. Hiçbir şey yapmasak sınav koyarız...

 

Şimdi Üniversite mezunları iş bulamazken bir spor kulübünün yeni bir Üniversite açması anlaşılacak birşey değildir.

Kulüp Başkanı kendi kızlarının da üniversite mezunu olduklarını ama Fenerbahçenin peşinden koşmaktan onlarla ilgilenemediğini söylemiş. Burda ne demek istiyor? Fenerbahçe peşinden koşmasaydı kapanacak mıydı? Onun koşması ilemi yaşatılıyor?

Kanımca hiçbir Fenerbahçeli Fenerbahçenin başarısızlığını istemez, bugüne kadar 100 küsur yıldır olduğu gibi ve bundan sonra.

 

Fenerbahçeye 200 sene sonrada birşey olmaz çünkü o Türk gençlerinin kulübüdür koruyucuya da hiç ihtiyacı olduğunu sanmıyorum.

 

Ama bir spor kulübünün yabancı transferlere para dağıtmak yerine kendi profesyonel altyapısını kurup kendi oyuncularını yetiştirmeyi de bırakıp  Üniversite kurmaya kalkmasını çok yadırgadım.


İzlenme: 1107
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR