SOYAĞACI VE ACINACAK DURUM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar gördüğüm ve araştırdığım kadarı ile Devlet Daireleri içinde en fazla eksikleri olanı Vatandaşlık ve Nüfus Genel Müdürlüğü olması lazım. Geçenlerde birden hiçbir araştırma yapmadan soyağacı işi çıkarttılar internet kilitlendi. Daha sonra ara ile tekrar yayına devam edebildiler.

Halk elbette babasını, dedesini, dedesinin babasını araştırmak ve öğrenmek istedi, bu en tabii hakları ama ne öğrendiler? 1900 den evvelki doğumlular hakkında birşey yok.

Hiçbir şey yok...

Yani Osmanlı ve Türkiye 1900 yılından başlıyor...Ondan evvel yok...Tarih kitapları yalancı...

Bunu yazılı olarak ta bildiriyorlar işin ilginç tarafı.  Türkiye'nin en çok okunan ulusal bir basın organından aynen alıyorum:

(Milyonlarca Türk vatandaşı soylarının nereye dayandığını öğrenmek için e-devlet sistemine girdi. Sonuçlar ise tam bir fiyaskoydu. 1830 ların öncesinin yer almadığı kayıtlarda sadece 1900'lü yıllardan sonra vefat eden yakınlarımıza ait bilgiler var. Osmanlı arşivleri daire başkanı Önder Bayır ise, ''Bizde 1830'lardan öncesi yok o kayıtlarda da sadece erkekler ve gayrimüslim var'' diyor).

Bu yukarıdaki beyanda doğru olmadığına ben şahidim çünkü benim büyükbabam 1947 yılında vefat etti ve Osmanlı Paşasıydı ama nüfusta hiçbir kaydı yok.

Çık işin içinden...

Kontrol ve disiplin olmayınca hiçbir şey düzgün olamaz. Yine nüfus'tan alınan soyağacında birçok aile bireylerinin ölüm tarihleri 1. Temmuz olarak yazılmış. Bunu zamanında görevli memur kayıt etmemiş ve sonraki de uydurup tam senenin ortası olan 1 Temmuz yazmış.

Burada memura kabahat bulmak yanlıştır asıl suçlu o memurun başındaki amir. Kontrol etmeyen o, memur ne yapsın...Balık baştan kokar...

Sorduğunuzda ''efendim Osmanlı arşivinde olabilir'' cevabı alıyorsunuz. Ara da bul. Bilmece gibi...

En kötü tarafımız eskiden beri disiplin ve kontrol mekanizmasının hiç ama hiç çalışmamasıdır hatta olmamasıdır.


İzlenme: 746
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR