SORGULAMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Türklerin ve tüm Müslüman aleminin en büyük tartışmasız 1.ci ​eksiği ve ​ hatası sorgulama ​ yapmayı öğretilmemiş olması​, insanların  bilmemesi ve çoğu zaman müsaade edilmemesidir.

Anımsıyorum Ortaokulda tarih hocamız Kevser hanım ​derste Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethini anlatmıştı. Bir gece içinde donanmanın şimdiki tepebaşından, karadan gemileri halice gerilen zincirin öbür tarafına indirdiğini söylemişti. Bütün sınıf ağzı açık şekilde dinlemiştik.

Bir kişi çıkıpta "hocam bunu nasıl teknik olarak yapmış anlatırmısınız?" demedi, diyemedi.  Söylemiş olsaydı tarih hocamız bunu nasıl ispatlardı?

Bence "sus otur yerine" der geçerdi.  Başka şey söyleyemezdi çünkü teknik olarak ​ bugün dahi mümkün değil. Ne gemileri bir gece içinden tepebaşından diğer tarafa indirmek, ne de boğaza veya haliçe karşıdan karşıya gemiler geçemeyecek kadar zincir gerdirmek ​ bugünkü teknolojide imkansızdır, nerde kaldı 1453 yılında...

Bunu ​ başta​ Marmarisliler çok daha iyi bilir. Bir Guleti bile düz karaya çekmenin bugünkü teknolojide güçlüğü malum. Birde dağdan aşırmanın, hemde bir gece içinde ​ tüm​ donanmayı geçirmek hayalden ileri gitmez. ​  Haliçe veya Boğaza zincir gerip gemilerin geçmelerine mani olmak bugünkü en ileri teknolojide bile mümkün değildir.

O kadar uzun mesafede gerilecek olan zincir, en modern teknoloji ile gerilmeye kalkınsa dayanmaz kopar. Bir gece içinde siz bir Guleti bir dağın üzerinden karadan aşırıp, diğer taraftan indirmeniz teknik olarak mümkün değildir.  Varsayalım mümkün olsa bile 1453 yılında ki teknoloji ile mümkün değildir.

Bu durumu eminim hiçbir sınıfta hiçbir öğrenci öğretmenlere sormamıştır. Soran belki olmuşsa bile kapalı ve ispatlanması mümkün olmayan cevaplar ile geçiştirilmiştir.

Dikkat ederseniz Türk çocuklarına sorgulamak bugün dahi öğretilmemekte. Sormak sanki hakaret gibi görülmekte, ''bana inanmıyormusun'' diye genelde cevaplanmaktadır.

Halbuki batı medeniyetinde ise sorgulamak en önemli başarı sebebi. Okullarda öğrencilerin çekinmeden, utanmadan kim olursa olsun mutlaka sorgulamaları gerektiği yıllardır öğretilmekte. ​Sorgulamayan herşeyi olduğu gibi kabullenen öğrenci veya evlat başarısız mantığı hakim.

Sorunuza alacağınız cevaplar size o dersi veya konuyu çok daha iyi öğretecek. Sormadan sadece ezbercilik ise bir adım ileri götürmeyecek.

Bu bizim dinimizde de çok benzer. Bugün öyle sorular varki cevapları yok.  Onun içinde gençlerin soru sormaları hoşa gitmez ve istenmez.

Biri anlatacak, diğeri hiçbir şey sormadan dinleyecek ve anlatılanları kabul edecek...

Bu tip genç veya ihtiyar batı medeniyetinde artık pek kalmadı, kalanlar tek tük varsa onlarda en molozlarıdır.


İzlenme: 392
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR