SON 15 YIL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye'nin son 15 yılını unutmadan iyi takip edecek olursanız çok önemli bir şeyi mutlaka göreceksiniz. Örneğin 15 yıl önce paralar sıfır dolu idi, devlet gırtlağa kadar boçta idi, vergiler ödenmiyordu. Diğer yandan çok küçük bir zengin grubu heryerde gösterişe devam ediyordu.

Recep Tayyip Erdoğan Başbakan seçildiğinde Türkiye belki de "reform" denilebilecek bir vergi tahsiline başladı. Vergisini ödemeyenler bile ellerinde olmadan bir türlü vergi ödemeye başladılar. Sadece aşağıdaki maddelere cevap ararken bile ne büyük bir vergi miktarının devlete ödendiğini anlayabiliriz.

1) Bir günde Türkiye'de kara, hava, deniz'de kullanılan Petrol miktarı ve her litre için alınan vergi.

2) Bir günde Türkiye'de içilen alkol miktarı ve alınan vergiler.

3) Bir günde Türkiye'de içilen sigara miktarı ve alınan vergi.

4) Aylık elektrik faturalarından alınan vergiler

5) İthal araçlardan alınan vergiler

6) Eskiden çoğundan zarar edilirken Özelleştirmeden alınan para ve vergiler.

Şimdi sadece yukarda yazdıklarımı bir düşünün. Aynısını Almanya yaptı ve hala devam ediyor dolayısı ile de Almanya çok zengin çünkü sokakta küçük su dökmek zorunda kalsanız 50 Cent ödemezseniz işiniz çok zor donunuza etmek zorundasınız. Bütün tuvaletlere otomatik giriş koymuşlar para atmadan açılmıyor, size yardım edip açacak insanda yok.

Almanya yaklaşık 85 Milyon, Türkiye de ona çok yakın. O zaman bu gibi tüketim maddelerinden devlet büyük gelir temin ediyor.

İstanbul Kuruçeşmede küçük bir meyhaneye sormuşlardı bir gecede satılan büyük rakı adedini sahibinin verdiği cevap "ortalama 120 şişe" Şimdi siz bütün Türkiye'de içilen rakı sayısını düşünün ve alınan vergiyi.  Petrol derseniz düşünmeye bile gerek yok.  Meyhaneler ve benzin istasyonları sanki vergi dairesi gibi oldular.

Özelleştirme derseniz devlete ait kurumlar hep zarar ediyor, birileri kullanıyordu. Özelleşince devlet hem para aldı, hem yükü kalktı, hem de vergi alıyor. Alan kurum cebine koyupta götürecek değil. Almanya aynısını yaptı.

Eskiden bu gibi şeylere dokunulmazdı. Türkiye güçlendi, yollar duble yapıldı, boğaza köprü hatta çok büyük bir havaalanı yapılıyor. İstanbul Boğazı alttan delindi ve geçit yapıldı, otomobiller için olanı da yapılıyor.  Hemen hemen birçok Vilayete havaalanı yapıldı. THY gerçekten dünya çapında düzgün bir havayolu oldu.  IMF borçları kalmadı, diğer borçlarını da eminim devlet rahatça ödüyordur.

Bunların büyük kısmı 75-78 Milyonun yukarda yazdığım maddelere ödediği vergilerle olduğu kesin. 

Türkiye'de Petrol çıkmıyor, altın, pırlanta da çıkmıyor o zaman havadan yağmurla para yağmadığı da kesin. Yapılacak tek şey bu idi ve yapıldı. Aksaklıklar yok mu? Tabii var. İlk ve en önemli aksaklık siyasetin kavga üslubu ve kararları Parlamento dışında almaları, sonra elektrik ücretlerini ödemeyenlerin borcunu başkalarına ödetmek ve bizi dünyaya rezil eden trafik kaosu. 

Bunlarda inşallah, maşallah zamanla düzelecektir!...


İzlenme: 1096
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR