Siyasi Durum

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar birçok insan kucağımıza oturtulmuş gibi görünen ISİD isimli örgütün Türk hükumetinin yanlış politikası neticesi ortaya çıktığını düşünüyor ancak tamamen yanlış.

Bu gibi hassas durumlarda bizim hata yapmamız mümkün değil.  Başbakan Erdoğan'ın birden Esed aleyhine dönmeside bazı sebeplerin neticesidir yani uluslararası zorunlulukların eseridir.

 

Bildiğiniz gibi Irak'ta dünyanın büyük petrol rezervleri mevcut Saddam bunu Amerikan doları dışında satmaya kalktı ve kellesi ile ödedi.  Şurası bir gerçek ki Amerika Demokratlar ve Obama ile belkide en sulhsever zamanlarından birini yaşıyor. Afganistandan çıkıyor Iraka girmeyeceğini ilan ediyor.  Ben şahsen şuna inanıyorum ki Türk hükumetinin Suriye ile ilgili yaptığı herşey Amerikanın bilgisi dahilindedir.

 

Türk hükumetinin yaptığı veya yapacağı en büyük tek hata İsrail ile ilişkileri Mavi Marmara dolayısı ile soğutmasıdır, bu çok büyük stratejik bir hata, aynı şeyler şimdi olsa bunun tekrarı mümkün değil.  Ortadoğuda İsrail hiç şüphesiz bir Amerika ve onunla küsmek hataların en babası. Tabii burda esas soru, küslüğün gerçek mi, yoksa rol icabı mı olduğu...

İster Güneydoğu Anadoluda kürt meselesi, ister Irak veya Suriye konularında Türkiye'nin en büyük ve en yakın müteffiki İsrail idi ama şu an artık öyle görünmüyor.

 

Araplara bakıyorsunuz  hala Sunni, Şii de kalmışlar, treni çoktan kaçırmışlar ve bunun kavgasını yapıp birbirini öldürüyorlar. Bunlarla ne anlaşması, ne sözleşmesi yapacaksınız. 21.ci asırda şeriattan bahsediyorlar.  Allah'ın insanlara geliştirdikleri bir akıl verdiğini ve bu akılla dünyadaki herşeyin icad edildiğini bu garibanlar göremiyor, herşeyin gökten indiğini sanıyorlar.  Araplarda petrol olmasa belkide yeryüzünden silinirlerdi.

Şurası muhakkak ne Amerika, ne de Avrupa Birliği İsraile rüzgarı bile gelse o fırtınaya müsaade etmeyeceklerdir. 

 

Rehinelerde Amerika istenilen parayı ödediği zaman çok yakın bir zamanda serbest kalacaklar, hep birlikte göreceğiz.

 


İzlenme: 1334
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR