SİSTEMİ KURMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerikalı bir emekli Generalin söylediği gibi ''Almanların sistemini büyük dedeleri kurmuş ve şimdi herkes bu çarkın içinde yaşıyor ve çalışıyor. En ufak bir kaytarma göze batıyor''.

Bunun için de çark saat gibi çalışıyor.

Biz ise bu sistemi çok çalıştık, elimizden gelen herşeyi yaptık ama maalesef bir türlü kuramadık.

Bunda elbette insan ilişkileri ve duygusallık çok önemli rol oynuyor. Birde torpil...

 

Örneğin bizim gibi trafikte uzun yollarda pusu kurup eski cihazlarla sürat ölçmek çok az, daha çok şehir merkezlerinde, ara yollarda radarlar var ve onlar cezayı kesiyor. Orda alışan sürücü heryerde kurallara uyuyor. Yani bizdeki gibi sokak ve caddelere kabartılmış engellerle değil, küçük radar kameralarla çekip en fazla bir hafta içinde nüfusta belirtilen adrese gönderiliyor. İster alsın, ister almasın yine bir hafta içinde ceza ödenmemişse hayli zam yiyor ve yine 14 gün bekledikten sonra mahkemeye gidiyor. Bu sefer mahkeme masrafı ve diğer vergilerle örneğin 25,--Euro ceza oluyor yaklaşık 200,--Euro.

Sistem kurulduğu için hiç kimse bunu değiştiremiyor, değiştirmeğe teşebbüs etse bile hem değiştiremiyor, hemde her tarafta görülüyor. Bu nedenle de kimse teşebbüs etmiyor.

Yani ''hamili kart yakinimdir'' işi tamamen bitmiş.

Şimdi bir de caddelere park yapılmaz yerlere de uzaktan Mobese gibi kameralar koymuşlar, 10 saniye bile yanlış park edene resim ile birlikte ceza geliyor. Bunun neticesi hiçkimse kurallara uygun olmayan herhangi birşey yapamıyor çünkü kameralar affetmiyor.

 

Yukarda anlattığım hemen hemen herşeyde çok benzer yani bir sistem kurulmuş ve bu sistemin dışına çıkmak, kaçamak yapmak veya torpil kullanmak imkansız.  Teşebbüs edilmesi halinde bile hemen tabak gibi ortaya çıkıyor. Onun içinde kimse aklından bile geçirmiyor.

 

Frankfurt gümrüğünde cam çerçeve içinden beklemeden geçişler koymuşlar. Pasaport veya kimliğini koyuyor, kimliğin üzerine bir kamera flaşı yanıyor ve küçük kapı açılıyor. Yerde bir ayak izi var oraya ayaklarınızı koyup karşıdaki kameraya bakıyorsunuz sizi gözünüzün retinasından tanıyor ve kapı açılıyor geçiyorsunuz. Polis kontrolu bu kadar başka hiçkimse ile konuşmak yok, beklemek yok, süresi en fazla 30 saniye.

Tabii bu AB vatandaşları ve onların hüviyetlerini tanıyor. Gümrüklerde sıra olmak, kuyruk olmak tamamen bitmiş.

Bizde bir de İstanbul Havaalanı Gümrüğüne, hatta Dalamana bakın sanki maç bileti satıyorlar dersiniz öyle bir kuyruk var ki...bazen gelenler geldiklerine pişman olmuyor dersem yalan olur.

 

Biz Türkler nedense sistemi kurmak hiç istememişiz ezelden beri.

Neden mi? Onu da siz bilin artık...


İzlenme: 578
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR