SİLAH RUHSATLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Rahmetli Turgut Özal'ın yanlış yönlendirilmesi sonucu aldığı eksik bir karar sonu çıkartılmış Silah Taşıma Ruhsatları nedeniyle bugüne kadar çok sayıda insanımız maçlardan sonra, düğünlerde ve çeşitli yerlerde atılan silahlarla yaralanmış veya ölmüşlerdir. 2013 yılına girerken aynı durumları yeniden basından öğreniyoruz. Silah ruhsatı ile belli bir miktar para gelir olarak elde edilmiş ve fayda da sağlamıştır. Diğer yandan ruhsat nedeni ile silahlar çoğunlukla kontrol altına alınmış ve balistik ölçümleri yapılmıştır.

 

Burada asıl unutulan ve acemice yapılan en önemlisi bu silahlarla ruhsat sahibinin nerede ve nasıl atış yapacağına bir çare bulunmamıştır. Adamın belinde tabanca var ama atamıyor, bir gün kafayı çekiyor havaya sıkıyor ve tesadüfen balkondaki günahsızı öldürüyor.

 

Madem silah ruhsatı veriyorsun ve taşımasına müsaade ediyorsun o zaman ona atacağı yeride göstermelisin. Her yıl en az 100 mermi yakmaya mecbur edebilir ve bunu Polis veya Jandarmanın atış poligonlarında bedel karşılığında, öğrenmesini ve ruhsatına bandrol şeklinde her yıl işlenmesini sağlayabilirsin. Bu şekilde ruhsat sahibi atış yapmağa mecbur olur ve aynı zamanda Polis ve Jandarma atış poligonlarına ücret ödeyerek maddi destek sağlanır. Bundan sonra ruhsat sahibi gidipte düğünde ve sokaklarda silah sıkmaz.

 

Benim şahsen tanıdığım birçok insan var ki daha doğru dürüst tabancayı tutmasını bilmiyor ama silah ruhsatı almış, silah taşıyor. Adama otomobil vermişsiniz ama kullanacak yol yok. Bu da aynısı. Sonra adama otomobili yanlış yolda kullanıp başkasını ezdin diye kızıyorsun. Amerikada 16 yaşında bir çocuk bile bir silahı dağıtıp toplayabilir.

 

Mesela Almanya'da ne emekli Polis, ne de emekli Subay silah taşıyamaz ve bulunduramaz. Yasaktır, çünkü eğer herhangi bir tehdit varsa bu görevdeki Polisinin işidir, şahısların kendilerini korumaları diye bir şeyi Almanlar kabul etmezler. Her ülke kendi kültür ve anlayışına göre kanunlar çıkartıyor, bizdede bunun maddi gelir için yapıldığı gerçek ama bari doğru yapılsın da günahsız insanlar bir daha ölmesin.


İzlenme: 1045
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR