SİLAH - İLAÇ - PETROL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün, bugün ve yarın dünyanın kanını emen en büyük 3 faktör yukarda yazdığım Silah-İlaç-Petrol Endüstrileridir.

Bunları üretmek ve satmak için milyonlarca insan hergün büyük bir çalışma içindeler.

Kişi bütün bir ay çalışıp ailesini geçindirmek isterken bunları imal edenler onun bir ayda aldığı parayı belki bir saniyede alıyor.

Silah dediğiniz zaman şöyle bir dünya ülkelerine bakın. Nerede ise varlarını yoklarını verip silah satın alıyor veya imal ediyorlar satmak için. Hepsinin orduları silah deposu.  Bire imal edip bine satıyorlar.

Şöyle bir eczanelere bakın. Civarda kaç tane var bilmiyorum, hepsi hem insanlara yardımcı olmak için, hemde esas ceplerindeki paraları almak için varlar.  Birçok geri kalmış ülkede üstelik yanyana.

Sadece civardaki benzincilere bir göz atın göreceksiniz. Birde ülke çapında hergün kullanılan petrolü düşünün. Deniz olsa şimdiye kadar biterdi ama bitmedi. 

Yukarıdaki 3 maddenin dünyadaki günlük hasılatını düşünün.  Birde bunları imal edip satanları.

Ve siz üretmekten bahsediyorsunuz.

Ne üreteceğiz? Leopard Tanklarını mı, F16 savaş uçaklarını mı, yoksa ilaç icad edip patentini mi satacağız? Hangisini?

Herhalde en kolayı sahte Adidas ve Puma tekstil satmak...

Bunu yapmakla bütçe açığı kapanır mı?

Evren Paşa anlatmıştı, ''19 Milyar Dolar borcumuz vardı. Dediler ki Özal bu borcu erteletir kendisi Başkan Bush'un yakın dostudur. Ama Özal Milli Selamet Partisinden aday oldu ve bende dinci parti oldukları için kabul etmedim.  Suudi Arabistan’a gittim ve Kral beni Kabe'ye götürdü. İçine girip namaz kıldık. Kendisinden kısa süreliğine borç istedim - din başka para  başka dedi - vermedi. Sonra Özal'a yeni parti kurdurdular ve Başbakan seçildi. Amerika'ya gidip Bush'a borcu erteletti''.

Bugün 80 Milyonluk Türk halkını maddi olarak batı medeniyeti seviyesine çıkarmak öyle söylendiği gibi kolay bir iş hiç değildir.

Batılılar Poker oyununu örnek verirler. 4 kişi oynar, sonunda kazanan da, kaybeden de aynı masadadır. Ali'nin cebinden çıkar, Veli'nin cebine girer. Ekonomi ise başkasının parasını kazanabilmektir. Örneğin Turizm gibi. Yoksa Poker oyunu gibi bizim kendi aramızda paranın birinden diğerine gitmesi ülkeyi zengin etmez, sadece şahısları eder.

Yani iş hem üretmeyi hem de yabancı ülkelere satılmasını gerektiriyor...

 


İzlenme: 284
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR