SİGORTA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye'de  kontrol altına alınması gereken 3 en önemli grup 1) Sigortalar, 2) Bankalar, 3) Sağlık. Bunu ben söylemiyorum hemen hemen tüm AB ülkeleri söylüyor ve sık sık gazetelerinde yazıyorlar.

Şimdi Trafik sigortalarına büyük zam bekleniyor ve bundan dolayı halkın bir kısmı sigorta yaptırmıyor. Bunda kabahat kimde sizce? Sigortalar doğru çalışsaydı ve bu kayıplara sebep olmasalardı böyle zamlar yapılmazdı. Başka ülkelerde neden yapılmıyor? Bankalarda aynı durumda. Hesap işletim ücreti , kart ücreti ve diğer bir sürü ücretleri size sormadan kesiyor. Sonra fahiş faizle zavallı halkın son kuruşuna kadar alıyor. Marmaris'te bir tek bankaya gidin şube müdürünü göremezsiniz çünkü bir yerde misafir kabul etmiş çay kahve içip siyaset sohbeti yapıyordur. Birde AB de banka şubelerine gidin hem boştur herkes internet ile yapar işini, hemde şube müdürü müşterinin yanında bütün konuşmaları ve işlemleri dinler, görür.

Sağlığa geldiğinizde herkes AKP iktidarının bu yarayı iyi edeceğini sanmıştı ama edemedi, aynen devam ediyor en ufak iyileşme yok.

Bu gibi şeyler halkı rahatsız eder, rahatsız olan herşeyi söyler, neyi beğendiğini, neyi beğenmediğini dahi düşünemez. Gözleri yapılan otoyolları bile görmez.

Şimdi sokaklarda trafik kontrolü yapılacak ve sigortası olmayanların arabalarına el konarak parka alınacak. Zorla sigorta yaptırılacak. Sigorta tabii ki yapsınlar buna hiç kimse karşı değil ama doğru dürüst bir kanun çıkartarak sigorta işini rayına sokmalı Bakanlık ve Meclis.  Bu şekilde yalnış işler yapıp vebali halka yüklenmemeli. Bu sigorta pirim artışı tamamen sigortaların yalnış sistemi nedeni ile meydana gelmiştir. İleriyi görerek tedbirli hareket edilmiş olsaydı bugün böyle bir zam yapılmasına gerek kalmazdı.

Sigorta sistemi tamamen sigortaların para kazanması üzerine kurulmuştur. Bunu yaparken sistemi halkın mantığına göre ayarlamak kimsenin aklına bile gelmez. Zarar başlayınca tek çare zamdır.

Asgari ücrete zam, emekliye zam derken bir cebe verip, diğerinden fazlası ile almak denir buna.


İzlenme: 1199
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR