Sigara

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yılbaşından itibaren açık alanlarda da sadece belirtilen bölümlerde sigara içmek mümkün olacak. Bu Avrupanın hemen her yerinde var bizde geç kaldı.

 

Dünyanın hemen her havaalanında sigara içme yerleri ayrı, bir camekan içinde içilir sigara ortalarda içemezsiniz.

 

Türkiye'de şimdiye kadar kapalı yerlerde içmek yasaklanmış ancak bahçe ve benzeri açık yerlerde içilebiliyordu. Yılbaşından itibaren sigara içilebilir masalarda ayrılacak ve köşede bir yere yerleştirilecek. Sigara içmek isteyenler sadece bu masalara oturabilecek.

 

Bence çağdaş dünyaya uygun gayet güzel bir uygulama.  Uygulama derken uygulanması da gerek yoksa sadece kanun veya kural çıkartmakla peynir gemisi yürümüyor.

 

Sigara'nın zararı alkolden çok daha fazla. Az içilen alkolün kanı sulandırması açısından faydası bile olduğu yazılıyor, bildiriliyor ama sigaranın azı da, çoğu da zarar insanı yavaş yavaş öldüren bir zehir.  Milyonlarca insan çalıştığı için yasak edilemiyor onların işsiz kalacağı düşünülerek, yoksa şimdiye kadar uyuşturucu gibi yasak maddeler arasına çoktan girmişti.

 Bugün artık en çok sigara içilen ülke olan Rusya bile bu kuralı tatbik etmeye başladı, lokantalarda her oturduğunuz masada sigara içilmiyor, garson gelip kaldırıyor veya para cezası ödüyorsunuz.

 Para cezasını bir defa ödeyince belkide sigarayı bile bırakmak aklınıza gelebilir.

 Bilhassa ülkemizin turistik bölgelerinde bu gibi şeylere çok dikkat edilmesi lazım. Yeni atanan Sayın Vali'nin tecrübesine göre bu gibi sorunlu durumlara el atacağını umuyorum. El atarsa birçok şeyin elinde kalacağı da kesin, hiç şüphesi olmasın.

Ne Marmaris, ne Bodrum, ne de Fethiye'de Turizm iyi yönetilmiyor, hemde hiç iyi yönetilmiyor. Turist sıkıntıya düşse hemen ulaşabileceği Polis ve Zabıta ortada yok, herhalde sivil geziyor olacaklar...

 Trafik derseniz yakında İstanbulu aratmaz. Yukarda da yazmış olduğum gibi uygulamayı çıkartmak önemli değildir, uygulatmak önemlidir.

 Turistin kalitesi gün geçtikçe düşüyor, yakında başımızı elimizin arasına alıp düşünmeye başlarız herşeyde olduğu gibi.   Şimdilik açık alanlarda sigara kısıtlanması için seviniyoruz belkide üzülecek birçok şeyi hatırlamamak için.


İzlenme: 882
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR