SICAK MI, SOĞUK MU?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bilhassa Türkiyemizin güneyinde fazla soğuk yok, kar ve kayak yok daha çok sıcak var. Ben şahsen kişi olarak sıcağı sevmiyorum. Neden derseniz hemen söylerim sıcak=tenbelliktir,  soğuk=çalışkanlıktır.

Dünyanın neresine giderseniz bu ayırımı görebilmek mümkün.  Kuzeye gidin sabah erkenden eksi 10-20 derece soğukta hemen herkes sokaklarda işe gidiyor. Güneye gidin sabah erken sokaklarda kedi ve köpeklerden başka hiçbir şey göremezsiniz.

Bu gerçeği gözönünde tutarak ekonomilere bakarsanız zengin ile fakiri görüp ayırım yapmanız çok kolay oluyor.  Kuzeyli tenbellik yapmak için Güneye gelip tatil yapıyor. Güneyli de ilticacı veya misafir işçi adı altında Kuzeye gidip çalışmak istiyor.

Çok ilginç bir değişim.

Ben şahsen saatlerin kış saatine geçmemesini iyi karşılamıyorum, keşke geçseydi diye düşünüyorum ama bugün tüm Avrupa ve tüm Kuzey ülkeler çocukları ve insanları sabah karanlıkta okula ve işe gidiyorlar.  Herkes yatıp uyuma zamanını biliyor ve ona göre sabah kalkıyor. Gece 22 den sonra yüksek sesle konuşmak dahi birçok ülkede yasaktır.

Okul servisleri çocukları arabada unutmanın cezasının ne olduğunu biliyorlar ve hiçbir torpilin tesir etmeyeceğinide çok iyi biliyorlar ve dikkatle çalışıyorlar.

Kurallara af veya erteleme olmadığını tüm yaşayanlar çok iyi biliyorlar. Bizdeki gibi araçları isteyen istediği yere park edemiyor çünkü gece veya sabaha karşı sivil arabalarla dolaşan Emniyet görevlileri hemen resmini çekip sahibinin elini cebinin derinliklerine daldıracak cezaları anında kesiyorlar. İsim verip benim yakınımdır seni tayin ettiririm komedisi hiç yok, olmamış.

Genele baktığınızda bugün hemen hemen tüm dünyanın ülkelerindeki eczanelerinde bulunan ilaçlar onların buluşları ile oluşmuş. Yine tüm dünyanın hastanelerinde bulunan teknik alet ve makinalar onların buluşları.

O zaman kim ne derse desin soğuk dünyanın çalışıp üretenler tarafı, sıcakta daha çok yatıp tatil yapmak için olduğu anlaşılıyor.

Bu arada Türkiye yinede Güneyliler arasında en çalışkanlarından, hiç olmazsa Yunanistan gibi "Siesta" komedisi yok.


İzlenme: 459
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR