SEVGİ VE DARBE‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazının başlığına bakınız ikisi de 5 harf ama birbirine tam ters iki kelime. Birincisi olmayınca hemen bir şekilde dikkat edin 2.cisi çıkıyor ortaya. Afrika ülkelerine bakın, Ortadoğu ülkelerine bakın SEVGİ kelimesi sanki yok kadar az ve darbeler var.

Bazılarımız demokrasi'den bahsediyorlar bence demokrasi ile ilgisi hiç yok bunun. Osmanlı devrinde Yeniçeriler zamanında demokrasi mi vardı?

Sevgi'nin olmadığı yerde her zaman darbeler vardır.

Darbe neyi çözer? Bence hiçbir şeyi çözemez. Belki sevgi ve kardeşliği akıllara getirir.

Bu güzelim vatan bize tepsi içinde sunuldu ama biz kıymetini bilmiyoruz bunun tek sebebi sevgisizlik, başka hiçbir şey değil.

Eğer sevgi ve kardeşlik olsaydı darbe yapılır veya darbelere teşebbüs edilebilir miydi?  Bence kimsenin aklından bile geçmezdi.

Sevgi hoşgörüyü getirir, hoşgörü birbirimizin hatalarına tolerans göstermeyi ve bu bizi tahmininizden çok kuvvetli yapar. Darbeler ise böler, zayıflatır toparlamak yıllar ister.

Geçen akşam bir şahıs televizyonda okullara demokrasi dersi konmasını istiyordu. Demokrasi dersle öğrenilmez siz okullara sevgi dersi koyun en güzel demokrasi sevginin içinde vardır.

Umarız bu herkese bir ders olur ve halk sevgi ve hoşgörü ile birbirine sarılır, birlikte bu güzel vatanın imkanlarını kullanırlar.

Sevgisizlikte elbette siyasetin de büyük rolü var, insanlar arasında dostluğu temin edecek olan siyasettir. Bağımsız bir yargı ve halkın güvencesinin neticesi birbirini sevmektir.

Kavga ve sürtüşmek asla değildir.

Türk siyaseti herşeyden önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde yumruklaşma ve küfürleşmeye mutlak bir çare bulmalıdır. Eski bir atasözü vardır ''İmam şey yaparsa cemaat te başka şey yapar'' derlerdi büyüklerimiz. O zaman İmam cemaate örnek olacak, dövüşüp birbirine küfür etmeyecek. Tam tersine kolkola yürüyecek.

Sevgisizlik ve hoşgörüsüzlük dünyanın en modern ülkesinde bile darbeleri ve kavgaları getirir.  


İzlenme: 1159
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR