SELAMÜN ALEYKÜM‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ''Selamün Aleyküm'' hemen hemen tüm müslüman aleminin birbirlerini selamlamalarında kullandıkları sözdür. Bu söz arapça olarak bilinir ama arapçaya monte edilmiştir has arapça değildir.

                Bu söz müslüman dininden çok daha evvel kurulan ve bilinen Musevilikte kullanılan İbranice ''Şalom Aleyküm'' den alınmış ve Arapçaya monte edilmiştir. Selam kelimeside İbranice Şalom kelimesinden kopyadır.

                Ben Kudüse gittim,  Mescid-ül Aksa'ya da girdim ve orada kendime göre incelemeler yaptım, orada yaşayan araplarla, yahudilerle hatta Ortodokslarla konuştum, hepsinin ayrı ayrı görüşlerini ve düşüncelerini öğrenmeye çalıştım. Şurası bir gerçekki Müslüman dinin büyük bir bölümü bilhassa Musevi dinine ve kitabında yazanlara çok benziyor. Onunda aynı Tanrının kitabı olduğunu düşünürsek bunda şaşılacak birşey yok.

Domuz eti yemenin haram olması, oruç ve diğer birçok şey Musevilerde de var.

 

                Kadınların başlarını örtmeleri gibi usuller ise Katoliklerden alınmış. Bugün Katolik kliselerine giderseniz aynı bizdeki bazı hanımlar gibi, orda da rahibelerin saçlarını ve boyunlarını önce beyaz, sonra beyazın üstüne siyahla tamamen kapattığını görürsünüz. Yani en son din olan Müslümanlık bunu kendi icad etmemiş ve başka dinden almış.

 

                Bugünkü teknolojik ortama bakacak olursanız bir çok devlet kanunlarındaki bazı maddeleri başka devletlerin kanunlarından almıştır. Mesela Türkiye Medeni Kanunu İsviçreden, ceza yasasını Almanya ve İtalya'dan almıştır.   Dininde kendi görüşüne uygun maddeleri başka dinden alması çok normal.

 

                Müslüman dinindeki tek değişiklik lisanıdır, insanlar Arapça dua etmekte veya Arapça edilen duaya çoğu zaman anlamadan amin demektedirler.  Belki anlayarak amin deseler Müslüman dini için çok daha iyi olacak, dinimiz güçlenecek.

Bu gençliğe yüce Allah'ın ve Müslümanlığın tek lisan bilen bir din olduğu imajını vermektedir ki buda dinin modernleşmesine mani olmakta ve diğer dinlerden geri bırakmaktadır.


İzlenme: 871
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR