Seçimler ve Görünüş

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar MHP üyesi eski Fethiye Belediye Başkanı Sayın Behçet SAATÇİ kendini disiplin kuruluna veren parti yönetimine karşı partiden istifa etti.  Elbette bugünkü çağda savunmasını almaya bile tenezzül etmeden birini disiplin kuruluna vermek yanlıştır. Bunu sadece Türkiye değil dünyanın 3/4 ü böyle kabul eder.

Yeni Belediyeler kanunu ile seçimlerden sonra yetki büyük oranda Büyükşehir Belediyelerine geçiyor bunu da unutmamak lazım yani eskisi gibi olmayacak. Sayın Behçet SAATÇİ Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olursa o zaman terfi etmiş olur aksi halde...

Dikkat edecek olursak seçimlere az bir zaman kala Muhalefet partileri bazı anlaşılmaz kararlar alıyor. Mesela CHP Genel Başkan yardımcısı kendisinin Istanbul Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu ilan etti. Diğer yandan Mustafa Sarıgül'ün bekleniyordu. Yani kendi içlerinde muhalefet yaratmak denir buna.

Istanbulu kazanacak biri varsa o da belki Mustafa Sarıgül'dür, başka hiçbir CHP'linin bence en ufak şansı yok. Yerel seçimler isim seçimidir ülkemizde , önemli olan isimdir halk isme oy verir partiye değil.

CHP'nin herkese karanfil dağıtan değilde  otoriter bir başkana ihtiyacı var, zaten öyle bir Başkan bulamadıkları için genelde yıllardır muhalefette kaldılar.  Aslında Türkiye'de AKP'nin oylarının azaldığı kesin ama AKP'ye rakip olabilecek muhalefet bulunmadığı için yeniden seçimlere yakın artışa geçeceği biliniyor.

Belki de yerel seçimler muhalefet partileri için bir imtihan olabilir zira önümüzde Genel seçimler var.  Ama yerel seçimlerde toplam en az %35-40 üzerine çıkamayacak muhalefetin (CHP ve MHP) hemen büyük bir reforma gitmesi şart. 

Sayın Behçet SAATÇİ adaylığını koyarsa Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanabilir mi? Bence şartlara bağlı, bal gibi de kazanabilir. ANAP'ta seçim kazanmıştı önemli olan halka ne verileceği.  Behçet SAATÇİ'nin Fethiye'de çok başarılı icraatlar yaptığı biliniyor dolayısı ile her seferinde seçildi. Büyükşehir Belediye seçimlerinde Fethiye en kalabalık İlçemiz. Eğer AKP'ye geçip halkı tatmin edecek bazı sözlerde verirse neden olmasın?  Seçimlerde bilhassa yazılı verilecek sözler çok önemlidir. Seçilirsen ne yapacaksın ve ne zaman içersinde yapacaksın bu seçimi kazanmanın yarısıdır.

Benim şahsi görüşüm ve Alman araştırma enstitülerinin yaptırdığı anketlere göre yerel seçimlerde büyük değişiklik olmayacağı ve sahil Şeridi'nde muhalefet, iç kesimlerde AKP kazanacağı.  Bu arada en can alıcı ve en önemli seçim bölgesi Türkiye'nin 1/5 i olan Istanbulu kimin kazanacağıdır.  İstanbul'da Mustafa Sarıgül'ün haricinde hiç kimsenin muhalefet olarak şansı olmadığı çok açık ve net.  Buna rağmen muhalefetin içinde Sarıgül'e çelme takmak isteyenler olursa zaten muhalefet Istanbulu haketmiyor demektir.


İzlenme: 918
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR