SEÇİMLER VE BELEDİYELER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar hemen hemen dünyanın her demokratik ülkesinde Genel Seçim çalışmaları Belediyelerden başlar ve Belediyeler ile biter. Son referandumda herkesin göreceği gibi İstanbul, Ankara, Antalya ve Eskişehir gibi büyük Belediyelerde AKP oy çokluğuna ulaşamadı. Netice olarak AKP'nin genel oy sayısını bu şehirler düşürdü.

Şimdi AKP çok doğru olarak bu Belediyeleri hedef aldı ve 2019 seçimlerine oradan başlayacaklar. Bu dünyanın her tarafında aynıdır, her siyasi parti Genel Seçimlere belediyelerden başlar. Belediyeler halkın doğrudan ilişki kurduğu önemli kurumlardır ve mutlaka iyi bir disiplinle yönetilmelidir. Belediyeler arası veya Belediyeler içinde sürtüşmeler oy kaybına doğrudan sebep olur.

Belki anımsarsınız daha evvelki seçimlerde burada bazı AKP'li Belediyelerin halka nasıl sıcak ve yardımsever davrandığını yazmıştım. Neticede o Belediyelerde AKP hep kazandı. Şimdi ise bazılarında kaybetti ve demek oluyor ki bu Belediyelerde değişim olacak.

Elbette burada yazılan kadar kolay değil, tüm hesaplar çıkacak, nerden ne oy alındığı açıklanacak ondan sonra operasyon başlayacak.

CHP ise bu işlere Fransız...

Ama inanın bana 1977den beri aynı durumda. O zamandan beri, yani 40 yıldır ne seçim, ne de referandum kazanamıyor.

Sayın Bekir Coşkun'un devamlı yazdığı bir cümle var, ''CHP kurtarılmadan Türkiye kurtarılamaz'' bu sözün yanlış olması için insanları koltuklarda uzun süreler oturtmayacaksınız. Uzun süreler aynı koltukta oturan insanlar yalakaların esirleri oluyor ve de kalkmıyor dolayısı ile hertürlü yeniliğe kapalı oluyorlar.

Muharem İnce'nin de geçen akşam televizyon reportajında söylediği gibi tüzüğe yazılmalı ve üstüste  2 seçim veya referandum kaybeden Genel Başkan ve ekibi çekilmeli ve yerini yenilere açmalı.

Tüm batı medeniyetinde bu böyledir.

İkide bir söylenen %49 Hayır oyu üzerine oyun kurmak asla doğru değildir. Bunun en fazla sadece % 25-30'u CHP için verilmiştir ve önemli olan bunu çoğaltabilmektir. Bunu çoğaltamadıktan sonra %49 ile gururlanmanın hangi işe yarayacağıda ayrı bir bilmece.

2019 seçimleri için AKP çoktan çalışmaya başladı ama CHP hala kendi içinde didişiyor hep olduğu gibi.

Hep bir bahane bulup koltukları bırakmamak ne siyasi partiye, ne de ülkeye bir fayda sağlamayacaktır tam aksine ilk seçimde daha acı bir yenilgi ile karşılaşılması olağandır.

Bugün bile bu tutumu ile CHP hergün oy kaybettiğinin farkında bile değil.


İzlenme: 964
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR