SEÇİM NETİCELERİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar seçimler tamamlandı, tamamen tarafsız ve objektif değerlendirirseniz AKP genelde 1.ci parti olarak kaldı, değişmedi.

Şaşırtan sadece CHP'de 70-80 yaşında bazı adayların seçim kazanması.

Bana şahsi fikrimi sorarsanız nasıl 18 yaşından küçükler oy kullanamıyorsa 80 yaş üstü de kullanmamalı. Oy vermeye gittiğimizde ne kadar büyük eziyet çektiklerini gördük. Gözler de iyi görmeyince nereye damga vurdukları da belirsiz.

Bu seçimden aynı şimdiye kadar olduğu gibi çıkarılan tek bir sonuç var CHP bu lideri ve yönetimi ile Genel seçim kazanamaz.

CHP'de acilen büyük bir yönetim reformu gerekiyor. Bir diğer deyimle CHP'nin gençleşmesi lazım aksi halde şimdiye kadar olduğu gibi seçim kazanmaları imkansız.

Eğer Ankara'ya kayyum atanmasaydı kanımca CHP orayı da kazanamazdı.

İstanbula gelince AKP'lilerin de iddia ettikleri gibi komple HDP oylarını aldılar ve çok başabaş bir seçim oldu. İstanbul'un yarısı Binali beye oy vermedi, diğer yarısı da Ekrem İmamoğlu'na vermedi. Bu da nerden bakarsanız bakın bir gerçek.

Şahsen anlayamadığım diğer bir konu ise Demokrasinin uygulanması...Hayatımın 50 yılı batı medeniyetinin içinde geçti, ama % 32 ile seçim kazanan ne siyasi partiye, ne de adaya rastlamadım. Demokrasilerde seçilmek için en az % 50.01 oy oranı gerekir. Demokrasi çoğunluğun azınlığı yönetmesi ise % 32 çoğunluk olmuyor, o zaman batıda bu durumda koalisyon yapılıp %50 üzerine çıkılır ama bizde bu sayı çoğunluk sayılıyor, halbuki % 68 çoğunluk oy vermemiş olduğuna göre %32 nasıl çoğunluk olduğu belli değil.

Demokrasi en çok oy alanın kazandığı bir sistem olmayıp seçime katılanların yarıdan fazlasının kazandığı bir sistemdir. Aksi halde % 25-30 gibi seçilmiş azınlığın %70 - 75  gibi onu seçmemiş olanları yönettiği bir sistem olurki bu demokrasiye uygun olmaz.


İzlenme: 588
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR