SEÇİM BARAJI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar şimdi birden seçim barajı lafları uçuşmaya başladı. Bunu ilk söyleyen Devlet Bahçeli oldu. Burdan anlaşılıyorki MHP %10 olan bugünkü barajı geçemeyeceğini anladı ve barajın düşürülmesi için ortaya atıyor.

Her taraftan da duyulduğu gibi Meral Akşener bayağı oy alacağa benziyor. Bazı ciddi araştırmacıların %17 den bahsettikleri hiçte abartılmış değil.

Tabii önemli olan Akşener'in bu %17 oyu kimden alacağı. Bunların içinde mutlaka CHP var.

Benim şahsi düşünceme göre CHP eğer yönetimini ve liderini en kısa zamanda değiştirip Parti içinde ve dışında sert ve ciddi değişim kurallarına dayanan bir politika yürütmezse ilk seçimde %25 altınada düşecektir. Bu sayının altına düşmesi demek AKP'nin İktidar olması demektir  çünkü seçim barajı düşürülüp MHP %6-7 ile de olsa Meclise girdiği zaman AKP'ye katılacak ve İktidar belli olacak.

Bu oylar muhtemelen koalisyonlarla da oluşabilecek. Eğer MHP baraj dışı kalırsa diğer Muhalefet Partilerinin birleşerek çoğunluk olabilecekleri görülüyor. Zaten 7 Haziran seçimlerinde de bu rakkama ulaşılmıştı ancak Devlet Bahçeli koalisyonu kabul etmediği için yeniden seçime gidilmişti.

 

HDP'nin herhangi bir düşüş yaşamayacağı belli, İyi Parti söylendiği gibi %15 civarında oy alırsa o zaman CHP'nin alacağı oy belki de iktidarı belirleyecek.  Ancak bu yönetimle bugünkü CHP'nin seçimlerde %25 oy alacağına ben şahsen inanmıyorum.

Nasıl Cumhurbaşkanı adayı olarak MHP ile birleşip en ufak şansı olmayan Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösterdilerse bu işi yani Anamuhalefeti CHP hiç iyi yapamıyor. Şimdi birden başarıya koşacağı ise bence bugünkü görünüşe göre tamamen hayal...

Seçimlere daha epey vakit var, çok şeyler elbette değişebilir, göreceğiz...

En çabuk değişmesi gereken CHP'nin Genel Başkanı ile yönetimi ayrıca parti içindeki sürtüşme ve kavgaların bıçak gibi kesilmesi.  Gerekli bir değişim için çok geç kalındı, şimdiye kadar olduğu gibi yine netice hüsran olacak gibi görünüyor.

Unutmayalım ki Türk halkı Parti'ye değil, lidere oy veriyor onun için lider en önemli kilit noktasıdır seçimlerin. CHP aynı lider ve aynı Yönetimde israr ederse seçimleri şimdiye kadar olduğu gibi yine daha şimdiden kaybetmiş sayılır.

O zamanda insanın aklına Türk asıllı Alman Tıp doktorunun söylediği ''CHP ve MHP ile AKP anlaşmışlar yllardır çaktırmamaya çalışıyorlar '' sözcüğü geliyor.


İzlenme: 384
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR