Seçim Araştırmaları

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar teknoloji çalışıyor, Başbakan'ın söylemiş olduğu gibi Bilgisayarlar çeşitli programlarla seçim aritmetiği yapıyorlar.

                Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel bazı açıklamalarda bulunmuş. Eğer iyi bir aday çıkarabilirlerse İzmir'de yerel seçimi kazanabileceklerini söylemiş.  Diğer yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı araştırmalarında Kadir Topbaş'ın kazanma şansı %50 altında. Orda da iyi ve doğru bir aday adaylığını koyarsa kazanabilecek gibi.

               Tartışmasız görülen adayların kim oldukları. İyi ve sevilen bir aday her yerde kazanabilir, kazanamaz diye bir şey yok. Önemli olan adayın kim olduğu.

               En önemli faktörlerin 1.ci sırasındaki adayın daha evvel seçim kaybetmemiş olmasıdır. Bu bugün dünyanın tüm ileri ülkelerinde geçerli. Seçim kaybetmiş aday bir daha aday olamaz. Bizde maalesef tersi oluyor ve her defasında yenilen pehlivan misali adam bulunamıyor.

               Bütün bunlara rağmen, bugünkü teknolojide neden siyasi partiler aday konusunda araştırma kurumlarına araştırma yaptırmazlar, anlamış değilim. Yabancı birisi devreye girmesin, kendi koltukları altlarından gitmesin diye olsa gerek.

               Halbuki araştırma kurumları İl veya İlçe'de kim aday olursa kazanma şansı yüksek olur diye araştırma yapabilirler ve çok başarılı neticelerde alınabilir. Siyasi partilerin bunu yaptırdıklarını ancak isimleri kendileri verip bunların arasında kimin şansı fazla diye araştırma yaptırdıklarını duyuyorum. Böyle bir araştırmanın hiç faydası yok. Önemli olan istenilen ismi halkın bulup seçmesi.

               Milletvekilleri de aynı, halkın istediği isimler değilde siyasi parti yönetimlerinin işine gelen isimler sırası ile yerleştiriliyor ve seçilirse onlar seçiliyor.  Belediye Başkan adayları da aynı şekilde oluyor.

                  Halk her geçen gün daha bilinçleniyor ve öğreniyor. Eskisi gibi her söyleyene eyvallah etmiyor.

               Şahsen önümüzdeki yerel seçimlerde çoğunlukla büyük sürprizler, büyük değişiklikler olacağına inanıyorum.


İzlenme: 1093
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR