SCHENGEN VİZESİ ve ÇİFTE VATANDAŞLIK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'da Başbakan Dr. Merkel seçimleri kazandı ancak tek başına iktidar olamadı dolayısı ile Sosyal demokratlarla koalisyona gitti. Sosyal Demokratlarda baştan beri bazı şartlar koştular. Bu şartlardan bir tanesi ise Türkler ile çifte vatandaşlığın kabul edilmesi idi. Koalisyon ortakları saatlerce, günlerce uzun uzun toplantılar yaptılar ve Alman halkının istemediği kararlar almamak için çok titiz çalıştılar. Sonunda sadece Almanya'da doğan Türklere çifte vatandaşlık verilmesi hakkında anlaştılar.

 Şimdi Almanya'da doğan veya doğmuş olanlar istedikleri zaman hem Türk, hem Alman vatandaşı olacaklar. Bu çok yakında kanunlaşabilir ancak önemli bir pürüz var o da Türkiye'de askerliğin henüz zorunlu olması. Türk vatandaşlığını alan Türkiye'de askerlik yapması gerekecek veya 6 bin Euro ödeyecek.  Kanımca orada doğan hiçbir Türk asıllı bu parayı vermez, o zamanda sadece Alman vatandaşı olarak kalır. Zaten Türkçeyi dahi doğru konuşamayan bu nesil Türk vatandaşı olupta ne yapacak? Ne kafa yapısı, ne düşünce tarzı, ne de aldığı terbiye Türkiye ile bir hayli ters, üstelik bir de 6 bin Euro'mu bağışlayacak?

Bu da Almanların zekası ile çözülmüş bir sorun olur. Çifte vatandaşlık işi henüz çözülmüş değil, toplantılar bütün hızı ile devam ediyor ancak fazla bir değişiklik olacağa hiç benzemiyor.

 

Diğer yandan günlük gazete ve ulusal basında bildirilen Türklere AB de dolaşma serbestliği ise basında bildirildiği gibi değil, en erken 2,5 yıl durum takip edilecek ve sonra karar verilecek.  Ayrıca vize muafiyeti zaten Yeşil pasaportlara var basın, işadamları gibi kişilere de uzun süreli bir vize veya başka renk bir Pasaport verilerek serbest dolaşım imkanı belki olabilecek. Bunun dışında her isteyen elini kolunu sallayarak AB ülkelerinde gidecek diye bir konunun sözü dahi geçmiş değil.  


İzlenme: 1373
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR