SAKAR'DA TRAFİK KAZASI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Sakar'da meydana gelen elim trafik kazası hemen hemen Avrupa'nın her yerinde basında yer aldı. Maalesef anneler günü için yola çıkan çoğunluğu kadın ve çocuk olan yolcuların bir kısmı yaralandı, diğer kısmı vefat etti.

Şimdi burada asıl Trafik Müdürlüğü oturup düşünmeli, demek yollarda ters istikamette pusu kurup ceza kesmekle bu iş olmuyor.

Bilhassa otobüs ve minibüs kullanıcıları arabalara iyi bakmıyorlar çünkü bir kısmı zaten sahibi değiller. Bir kısmı da eğitim seviyeleri çok düşük olduğundan direksiyona oturup biraz yüksekten trafiğe baktıklarında kendilerini özel yetkili sanıyorlar.

Genelde büyük otobüs şoförlerinin büyük kısmı bu şekilde. Trafiğe tepeden bakıyorlar.

Bilhassa otobüs, minibüs, taksi gibi herzaman sahibinin kullanmadığı ve daha çok para kazanmak ağırlıklı çalışan araçların fenni muayeneleri çok daha dikkatli ve affedilmez olmalıdır.

Sakar'da olan kazanın çok büyük ihtimalle mekanik bir arızadan kaynaklandığını tahmin ediyorum.

Bugün Marmaris ve civarında "safari" denilen öyle jeepler var ki, yollarda rastlıyoruz, bunları Avrupa'da fenni muayene bile yapmazlar, hertarafı sonradan yapılmış içine turistler doldurulmuş daracık yollarda konvoy halinde gidiyorlar.

Kimse bunları durdurup kontrol edelim, içinde ülkemizin misafirleri var demiyor.

En az 10 senedir daha tek bir Trafik Polisinin bölgede vasıtaların sinyallerinin, fren lambalarının yanıp yanmadığını kontrol ettiğini ne gördüm, ne de duydum.  Baktıkları ehliyet/ruhsat o kadar. Sigortaya bile bakmazlar.

Zaten şöyle Marmaris ve civarına bakıldığında trafik tamamen Büyükşehir Belediyesine bırakılmış. Park yerleri bile tavşanların elinde, koşturup park parası topluyorlar bütün gün. 

500 tane motosiklet varsa 499 tanesi kask takmamış. Hastanelerin acilleri genelde motosiklet kazaları ile meşgul. Böyle 24 kişi birden ölmediği için fazla duyulmuyor.

Türkiye'de maalesef ancak büyük kazalar dikkat çekiyor, ufaklardan halkın haberi bile olmuyor.

Bekleyin 3-4 gün sonra unutulur ve eski hamam eski tas yeni bir büyük kazaya kadar devam eder.


İzlenme: 1059
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR