Sağlık Turizmi

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün Alman basınını internetten okurken Marmaris'te  Sağlık Turizmi ile ilgili bazı bilgiler okudum. Biraz karışık yazmışlar ama Sağlık Müdürü ile Marmaris Kaymakamı bu konuda çalışma yapmak ve kışın bilhassa Skandinav ülkelerini kapsayacak bir harekete öncülük etmek istediklerini bildirmişler.

 

Bu fevkalade örnek ve doğru bir girişimdir.

Gerçekten kışın baktığınızda Marmaris ölü şehir. Elbette burada devamlı ikamet edenler için kışın sesizliği açısından ideal ama ülke açısından bu güzelliklerden faydalanmak ve maddi katkı sağlamak bir şekilde devamlı tüketmek değil üretmek önemli.

Her fırsatta yazdım Avrupa'nın büyük kısmında başta Skandinav ülkelerinde emekliler çok iyi emekli maaşı alırlar ve kışın soğukta yapacak birşey bulamazlar. Bunları sağlık turizmi ile Marmarise çekmek burayı ihya edecektir, tahmin edilmeyecek kadar kalkındıracaktır.

Ancak burada dikkat edilecek çok önemli bir konu olduğunu inşallah unutmayız. Avrupa ve Skandinav ülkelerinde hastanelerde bizdeki gibi kuyruklar yoktur. Hastalara azami nezaket gösterilir ve her hasta randevu ile bekletilmeden alınır. Bizde ize bunun tam tersi yapılır.  Marmaris bunu düzeltir ve batılı şekilde hasta almaya başlarsa İlçe'ye hatırı sayılır bir döviz girdisi olacak ve bu heryerde duyulacaktır.

Yani demek istediğim çok güzel görünen bir şeyi yaparken mutlaka altyapıyı da düşünmek lazım. Yoksa ilerde çökecek bir yol yapmanın faydadan çok zararı olur.

Sadece Sağlık Müdürü ile Marmaris Kaymakamının sözleri dahi bugün Avrupa'da yayınlanıyor, sağlık turizmi doğru yapılırsa bunun faydası tahminlerin çok üzerinde olacaktır.

Sağlık turizmi ile kış aylarında zaten havası çok uygun olan Marmaris otelleride dolacak, esnaf para kazanacak.  Halbuki şimdi baktığınızda dükkanların ve otellerin belkide %75 i kapalı. 

Yunanistanın öğle saatlerindeki ''siesta'' ne ise bizde de kışın aynı görüntü var.


İzlenme: 1279
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR