Sabıka Kayıtları

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün Marmaris'te sarhoş genç bir İngiliz turist jiletlenip, bıçaklanıp bir bahçeye atılmış bulundu. Yakalananlar bir oto yıkama işyerinde çalışan Türk gençler. Bir tanesinin üç tane hırsızlıktan sabıkası olduğunu yazıyor basın.

        Marmaris Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi, yaz aylarında yüzbinlerin üstünde turist geliyor ve gidiyor. İşyerlerinde çalışacak olan tüm personel için işe başlamadan sabıka kaydı alınması bu kadar zor mudur? Hiç olmazsa kimi çalıştırdığınızı bilirsiniz.

    Diğer yandan maalesef bizim hem Dışişleri, hemde Adalet Bakanlığı eskiden beri yabancı ülkelerle temasta fazla ileri değiller, yurtdışında çalışan ve orada suç işleyip hüküm giymiş biri Türkiye'ye geldiği zaman elini kolunu sallayıp istediğini yapıyor.

 Almanya'da uyuşturucu ile yakalanıp 7,5 yıl hapis yemiş bir Türk'ün Türkiye'de çocuk yuvası açtığını gözlerimle gördüm. Çok yeni olarak AB ile bu konuda anlaşmalar yapıldı ve bilgi alınıyorsa bilemiyorum ama eskiden yoktu.

       Yurtdışında herşey bilgisayara bağlı olduğu için kimin nerede ne yaptığı anında görülebilir. Ama 20 sene Avrupa'da çalışıp Türkiye'ye dönen bir işçinin Avrupa'da ne yaptığı, sabıkası olup olmadığını Türkiye'de öğreneceklerine ben inanmıyorum.

        Netice olarak sabıka kaydı bulunmadan herhangi birinin bilhassa turistik bölgelerde işe alınması yasak olmalı.  

        Belki diyeceksinizki Avrupalılarda orada çalışacak Türklerden sabıka kaydı sormuyor, buna sebep Türkiye ile yazışmaların çok çok uzun sürmesi ve çeşitli Bakanlıklar üzerinden yürümesi. Böyle bir sabıka kaydı aranması halinde aylar, hatta yıllar sürecek olması.

       21.ci yüzyılda mutlaka bunların aşılması lazım...


İzlenme: 1318
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR