S A Y G I

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "Saygı" dediğimiz zaman her insanın yerini ve zamanını bilmesi gereken insanlığı kapsayan bir olgu olduğunu bilmek lazım.

Eskiden 1950'li yıllarda, hiç çekinmeden "bütün Türkiye" diyebilirim, saygıya çok önem verilirdi. Anadolu'da köylerde bile gazete gelmezdi, radyo yoktu ama saygı vardı.

Saygıyı aileler öğretirdi çocuklarına, okul filan da fazla yoktu.  İstanbul'dan Ankara'ya her saat başı kalkan Gazanfer Bilge otobüsleri yolda yokuşlarda yavaşladığında çocukların yol kenarında durup "gazete, gazete" diye bağırdıkları zaman bile saygı bugünden fersah fersah çoktu.

Şimdi Türkiye'de saygı var mı diye sorarsanız, çıkın trafiğe ve kendiniz görün derim.

Saygısızlığın bini bir para derlerdi eskiler.

Şu küçücük Marmaris'te zavallı  turistler yaya geçitleri başında korkarak, bazıları çocuklarının ellerini sıkı sıkı tutarak, saygısız trafiğin yol vermesini bekliyorlar.

Dünyanın her yerinde yaya geçidine ayak bastığınız an trafik durur.

Bizde cezalar bahşiş gibi olduğu için durmazlar. Akşamları ulusal tv de motosikletlerin nasıl tek tekerleğe kaldırılıp gidildiğini sık sık görürüz.  Cezası tahmin ederim 50,--TL dır ve takside de bağlanabilir.

O zaman bu saygısızlığı "din ve ahlak" dersleri ile veya İmam Hatiplerle gideremeyiz, nitekim gideremediğimiz tabak gibi ortada.

İşin kötü tarafı gün geçtikçe çoğalıyor.

İstanbul'da 81 yaşında bir arkadaşımın arabasına bindiğimde, soyulmuş bir odun sopa ve bir de teneke kutu görmüş ve bunları nereye götürdüğünü sormuştum. Bana "götürmüyorum arabada taşıyorum, her an bir manyak çıkabilir, dayak yemeyip bende vurayım diye odun taşıyorum. Teneke kutu da bu trafikte durup tuvalet bulamayacağım için çiş kutusu" demişti.

Kendisine yerden göğe kadar haklı olduğunu söylemiştim.

Bütün bunlar saygısızlık ve terbiyesizliğin neticeleridir. İlerde daha büyük ve çözümü imkansız duruma gelecektir.

Bu gibi durumları maalesef tek çözen harpler olmuştur. Dikkat ederseniz hep harplerden sonra tanrıya şükür ve insanlara saygı çoğalır.

Türkiye'de nerede olursanız olun trafiğe çıktığınızda insanların birbirine olsun, ülkesine karşılıksız döviz getiren turist misafirlere olsun, saygısızlığını görüp utanmamak mümkün değil.

Sokaklarda karşıdan  karşıya geçmekte büyük zorluk yaşayan turistler... Ve bütün durumu gözleri ile görmesine rağmen korkup susan toplum...

 


İzlenme: 572
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR