RUSLAR SURİYEDE‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Avrupa yazılı ve görsel basını Rusların kesin olarak Suriyeye askeri yardım yaptıklarını ve bu yardımı daha ağır silahlarla yapmaya devam ettiklerini bildiriyor. Geçen gün Rus Devlet Başkanı Putin yabancı basın mensuplarına bunu sözle de açıkladı.

Burda Suriye’yi yıkmaya çalışanların yanlış hesap yaptıkları anlaşılıyor.

 Suriye Akdeniz’de Rusların tek üssü, orayı hiçbir şekilde kaybetmeyeceklerdir. Bu durumda Suriye’de iç harp bitecek ve Ruslar’ın verdikleri silahlarla Suriye'de Esed'e bağlı güçler her tarafta hakim olacaktır. Bu da mültecilerin geri dönmeleri demektir.

 Bu harekatın çok kısa sürede yapılacağı anlaşılıyor çünkü Rusya Suriye’yi kaybetmekten korkuyor.

 Şimdi yine dikkatli olmak gerekiyor zira Suriye'de yaşayamayacak olan bir çok terör örgütü Türkiye’ye geçmeye uğraşacaktır. Bizim sınırlar zaten yolgeçen hanı gibi açık isteyen geliyor, isteyen gidiyor. Daha çok Nasreddin Hoca'nın kulübesine benziyor.

 Eğer Türkiye bu terörden kurtulmak istiyorsa para harcayacak ve sınıra duvar örecek, gelip geçmelere tamamen mani olacak. Aksi halde silahta, mihimmatta herşey girer. Bunu İsrail olduğu gibi Filistin hududuna yapmış. Kilometrelerce otobüs duvarın yanındaki yoldan gidiyor.

 Netice olarak Rusların hamlesi Suriye'de işlerin Esed lehine döneceğini gösteriyor. Irak ise Rusları fazla ilgilendirmiyor ama Petrol olduğu için Amerikayı çok ilgilendiriyor. O zaman paylaşacaklardır Suriye Rusların, Irak Amerikanın. Zaten öyle de belli etmiyorlardı, şimdi biraz daha belli olacak.

 Evvelsi gün Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry'nin hemen Rusları arayıp görüştüğü bildiriliyor. Esed'in eline kafi miktarda silah geçerse kendine bağlı kuvvetlerle Suriyeyden tüm örgütleri temizleyecektir, bunda kimsenin şüphesi olmasın.

 İşin temeline bakarsanız Ukrayna problemi Rus donanmasının en önemli Karadeniz üssü olan Kırım için çıktı, Suriye sorunu ise durupdururken  Akdeniz üssü için çıkarılmadı mı?  Rusların ilk işi Kırıma girmek oldu. Şimdi de Suriyeye silah vererek ellerinden kaçırmayacaklar.  Amerika ise Irak ile yetinecek. Görünüş böyle.


İzlenme: 774
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR