Reha Eken

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yaşları müsait olan vatandaşlarımız eminim Reha ve Bülent Eken kardeşleri tanırlar. Galatasaray Futbol takımı ve Milli Takımın unutulmaz iki kardeş futbolcusu. Reha santrafor oynardı ve bana göre Türkiye'nin futbol tarihinde bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük golcü idi. Ağabeysi Bülent Eken ise savunmacı idi ve daha sonra uzun süre antrenörlük yaptı.

Bir gece yarısı İstanbul Beyoğlunda arkadaşlarımla geziyorum. Galatasaray Lisesi karşısında köşede Tünele doğru meşhur Londra Pavyon vardı, önünde bir kalabalık gördük ve oraya doğru yürüdük. Kalabalığı yarıp baktığımda yerde başı yarılmış kan akan bir adam yatıyordu. Bir kavga olmuştu ve yerde yatan adama yardım etmek isteyenler ile hala küfürleşenler olduğundan biz ayrıldık.  Ertesi gün tüm gazetelerde Londra Pavyon'da Milli Futbolcu Reha Eken'in başka bir ziyaretçi ile kavga ettiği, dışarı çağırıp kendisine yumruk attığı, bu kişinin de sarhoş olduğundan düşüp kafasını kaldırıma çarparak öldüğü yazıyordu.

              Reha Eken tutuklanmıştı. Bütün Türkiye bunu konuşuyordu. Mahkeme edildi ve yanılmıyorsam 33 yıl gibi bir ceza aldı. Daha sonra o zamanlar sık sık çıkan aflardan 11 yıl olduğunu duymuştum, yattıktan sonra çıktı. Galatasaray kulübü kendisine Ali Sami Yen Stadı Müdürlüğü vermişti.

Geçenlerde Reha Eken 88 yaşında vefat etti. Galatasaraylı taraftarların çok büyük kısmı Reha'yı tanımaz, hiç görmemişlerdir ama o zamanın inanılması güç bir gol makinası idi.

Nurlar içinde yatsın.


İzlenme: 1043
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR