REFERANDUM'UN NETİCELERİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar herşeyden önce referandum neticesine saygılı olmalıyız diye düşünüyorum.  Eğer herhangi yasalara karşı birşey yapılmışsa buna hem iç, hem de dış hukuk karar verecektir. Dikkat ettiniz mi bilemiyorum ama Devlet Bahçeli ve ona bağlı kalan MHP taraftarları olmasaydı bu referandum'dan çok rahat bir şekilde Hayır çıkabilirdi.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimizde hayır çıktı ve bunun oldukça büyük bir manası var.

Her zaman burada yazdığım gibi bütün bunlara rağmen Ana muhalefetin seçim veya referandum kazanması tamamen şansa kalmış görünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yaşlı ve halk tarafından hiç bilinmeyen bir Ekmelettin beyi desteklediler ve seçimlerden evvel seçimleri kaybettiler.

Şimdi laf ebeliği yerine 2 sene sonra ki seçimlere halkın seçebileceği yepyeni bir Genel Başkan ve yönetim kadrosu ile hazırlansalar belki de 2 yıl sonra hem Cumhurbaşkanı, hem de Milletvekili seçimlerini kazanabilirler. 

Anayasa Allah'ın emri değil, yeniden değiştirilmesi bir referandum işi. Şimdiye kadar kaç defa değişti... 

Bu yazdıklarım elbette mümkün ama bu kadrosu ile Anamuhalefet bunu bugüne kadar yapamadı, bugünden sonrada yapamayacağını sanıyorum.

Neticede seçim neticeleri Türkiye'nin tamamen AKP ye bağlı olmadığını ve en az %48,6 miktarının değişik düşündüğünü gösteriyor. 2 yıl sonraki seçimlerde başarılı olmak için Cumhurbaşkanı dahil tüm Milletvekillerinin ve Partilerin olağanüstü çalışma yapmaları artık şart olmuştur.

Bir diğer sorun/çözüm ise MHP oldu ve oluyor. Görüldüğü gibi Meral Akşener ve arkadaşları tarafı Devlet Bahçeli'ye göre çok daha kalabalıklar, Devlet Bahçeli'de diğer Muhalefet Parti Başkanları gibi oturdumu kalkmıyor. Parti Başkanlığını vermem diyor, seçimde yapmam zamanını bekle diyor. Ülkenin durumu değişiklik gerektiriyor Bahçeli bekle diyor.

Bu durumda 2 yıl sonraki seçimler için yeni bir parti kurulacağı ve MHP nin bölüneceğini gösteriyor.

Anamuhalefetin eğer demokrasiyi gerçekten istiyorsa iktidara gelmesi halinde asıl en önemli yapacağı şeylerden biri siyasi partiler kanununu değiştirmek. Genel Başkan cuntasından ülkeyi kurtarmak. Asıl demokrasi parti içinde insanların düşündüklerini söyleyebilmesi ve yanlış gördüklerini eleştirmeleri ile olur.

Parti Başkanının ve MKYK'nın Milletvekili adaylarını kendilerinin belirlemesi demokrasiye hiç uygun değil. Zaten bugün Türk halkının çok büyük bir kısmı Milletvekillerini sokakta görse tanımıyor bile.

Anamuhalefet eğer 2 yıl sonraki seçimleri kazanmak istiyorsa bu fırsat sondur ve derhal Genel Başkan ve Yönetim seçim kazanabilecek halkın beğeneceği, konuşmasında halkı heyecanlandıracak bir Genel Başkan ve Yönetim bularak onlara destek vermeleridir.

Aksi halde yeni kurulabilecek merkez sağda yeni siyasi oluşum CHP'yi iyice bitirebilecektir.


İzlenme: 489
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR