REFERANDUM'DA DEĞİŞİKLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar televizyonlardan, yazılı basından ve sosyal medyadan görüyor, okuyor ve işitiyoruz. Sokakta insanları durdurup soruyorlar..

-Kıbrıs hangi denizde bir ada'dır? Düşünüyor ve cevap:

-Galiba Karadeniz'de...

Bu bir şaka değil, gerçek. Buna benzer yüzlerce yüzkarası cevaplar alınıyor. Halen Türkiye'de okuma yazması olmayan, Türkçe bilmeyen insanlar dolu. Çok iyi anımsıyorum  27 Ekim 1957 seçimlerinde okuması yazması olmayan kapıcı Yusuf efendiye seçimde oy verirken imza diye artı işareti yap demişlerdi ve yapıp oy vermişti.  Hem de İstanbul'un göbeğinde.

 

O zaman herkesin oyu eşittir derken hiç olmazsa birazda Türkçe biliyormu, okuması yazması varmı diyede düşünmek gerekmez mi?

Mecliste bazı oylamalar yapılırken, örneğin referanduma gidilip gidilmemesi için yarıdan bir fazla oy aranmıyor 330 Milletvekili aranıyor. O zaman ülke gerçeklerini de dikkate alarak referandum oylamasında böyle bir çoğunluk aranabilir.

Önemli bir referandumda % 50.1 ile bir tarafın çoğunluğunun manasının fazla olduğunu düşünmüyorum.

Aynı Büyük Millet Meclisinde olduğu gibi bazı önemli referandumlarda % 50.1 çoğunluğun kafi olmadığı görülüyor. Diğer yandan okuması yazması olmayan veya Türkçe bilmeyen, veya örneğin  Kıbrıs'ın yerini söylemekten aciz insanların referandumda oy vererek belki de neticeye tesir etmesinin normal olduğunu düşünmek ne derece doğru bir düşünce olur? 

Üstelik yeni Türkiye sloganlarının atıldığı zamanda...

Her ne olursa olsun 1 kişi çoğunluk bize yeter diye düşünmek demokrasinin bazı konularında çok yanlış olur ve birgün çok gerekli bir referandum tersine çıkabilir ve ülke büyük kayba uğrayabilir.

Eğer Meclis'te, en azından herkesin Türkçe okuyup yazabildiği, tahminimce Kıbrısın yerini bilenlerin bulunduğu bir toplulukta referanduma gidilmesi için yarıdan bir fazla yerine 330 oy gerekiyorsa o zaman ülke çapında yapılacak referandum için de benzer şekilde "örneğin" % 60 çoğunluk aranabilir ve kanımca doğru ve adil olur.

Hiç kimsenin de şikayet etmeye hakkı olmaz.            


İzlenme: 667
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR