Referandum

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bugün Sayın Başbakan referandum yerine ''Plebisit'' yapılmasından bahsetti. Yani bir nevi halk arasında anket gibi. Bunu bir çok araştırma kurumları zaten yapıyor. Ancak referandum yapılamıyor bunun sebebinide bir hukukçu dostum bana göndermiş, sizlerle paylaşıyorum.

''Anayasa'mızda Referandumlar "yasama" ve "kurucu" olarak  iki şekilde yapılabilir. Kurucu referandumda bir anayasa metni (veya tamamı) halk oyuna sunulur. Yasama referandumu ise bir kanun metninin  halk oyuna sunulmasıdır. Bilindiği gibi, gezi parkı ile ilgili olarak İstanbul 6. İdare Mahkemesinin "topçu kışlasını da" kapsamına alan yürütmeyi durdurma kararı mevcuttur. Mahkeme kararı haklı mı haksız mı diye halk oyuna başvurulamayacağı gibi, kanaatim o dur ki, Anayasa hükümlerine göre de gezi parkı projesi de halk oylamasına sunulamaz''.

        Burda açık olarak anlaşılıyorki mahkeme kararı varken hiçbir şey yapılamıyor. Mahkeme kararı değiştirilebilirmi? Elbette değiştirilir yasama yani Büyük Millet Meclisinde çoğunluğu olan siyasi parti isterse kanunda değişiklik yapabilir veya ek bir kanun çıkarır mahkeme kararı değişmiş olur.  Burda yine Başbakanın sözüne geliyorum, en önemli mesele sandıktır. Sandıktan, üstelik büyük çoğunlukla çıkan siyasi parti, demokrasilerde birçok istediğini yapabilir. Bu da demokrasinin cilvesi. 1982 Anayasa'sında bile referandum yapılmadan bazı değişiklikler yapılmıştır.

       Anket neticesi ne olabilir? Anket tarihine kadar İstanbula veya Beyoğluna belkide binlerce vatandaş ikametgah alacaktır oy verebilmek için. Bizde olağandır, Belediye olmak içinde aynı şeyler yapılmadımı?. Onun için bu şekilde bir anketin fazla kıymet-i harbiyesi pek yok gibi geliyor.

      Başbakan 8 ay sonra Genel seçimlerden bahsetti, o zaman bekleyip seçimden sonra yapılacaklar tekrar düşünülmeli. Hiç belli olmaz yerel ve genel seçimler birlikte yapılabilir.


İzlenme: 875
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR