REFERANDUM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar demokrasinin kurallarından biri olan referandum ülkemizde yapıldı ve sonuçlarına herkesin saygı duyması gerekir.  Maç 1-0 dahi bitmiş olsa galip yine galiptir ve çeşitli yollara girerek galibiyetine çamur sürmemek gerekir.

Son 15 yıl içinde Anamuhalefet Partisi hangi seçim veya referanduma girdi ise hepsini kaybetti. Herhalde bu da bir rekor.

Burada her fırsatta yazmıştım, anamuhalefet partisinin baştaki yönetiminin kafa yapısı çok değişik. Sadece örnek olarak veriyorum ben olsam CHP Belediyesi olan Muğla'da veya başka  İlçelerinde referanduma 3 ay kala gençlere sarı ceket giydirip park eden arabalardan para aldırmazdım.  Alacaksan referandumdan sonra al derdim. Ama ilgilenen yok. Seçim veya referandum kazanmanın yolunun Belediyelerden başladığını Anamuhalefet sanırım hep unutuyor.

 

Şahsi düşünceme göre hiç bu kadar para harcanmasa ve hiç reklam yapılmasaydı netice yine aynı çıkardı. Siyasiler halkın düşüncesini değiştirebildiklerini sanarak yanılıyorlar, halbuki düşünceler hep aynı, değişen birşey yok.

Son referandumda MHP olmasaydı acaba yine Hayır oyları fazla olur mu idi? Buna verilecek cevap sadece tahmin olur, hiçbir kanıtı yok.

 

Anamuhalefet Partisi olarak daha ne bekliyorlar anlamış değilim, ben olsam daha referandum neticeleri açıklandığında istifa eder ülkemin menfaatleri için yerimi bu işi daha iyi yapacak olanlara kendi ellerimle ve desteklerimle verir hiç beklemezdim.

 

Ancak bütün bunlardan sonra Anamuhalefet Partisinin yönetiminin değişmesi yerine merkez sağda kuvvetli bir liderle yeni bir siyasi oluşumun 2019 seçimlerine yetişecek gibi hiç geç kalınmadan başlaması gerekir. Çünkü bir 15 yıl daha beklense bu Anamuhalefetin herhangi bir seçim veya referandum kazanması mümkün görünmüyor.

 

Dikkat edecek olursak 1950 de Celal Bayar ve Adnan Menderes ve arkadaşları tamamen yeni bir Parti olan Demokrat Parti ile tek başına seçim kazandı ve askeri darbeye kadar 10 yıl iktidarda kaldı.

Hemen arkasından yine itiş kakış sırasına Süleyman Demirel yepyeni bir siyasi oluşumla iktidar oldu.

Rahmetli Bülent Ecevit CHP de olmayacağını anlayınca DSP yi kurdu ve onunla Başbakan oldu.

Merhum Turgut Özal yepyeni bir çehre olarak siyasete girdi ve tamamen yeni bir oluşum olan ANAP ile tek başına seçim kazandı ve iktidar oldu.

Sayın Tayyip Erdoğan Belediye Başkanlığından tamamen yeni bir siyasi oluşumla tek başına iktidar oldu.

 

Burada çok açık ve net olarak son 70 yıl içinde hep yeni kurulan ve siyasete yeni giren oluşumların ilk seçimde seçim kazandıkları görülüyor.

 

Bütün iş Türk halkının istediği gibi bir lider bulmakta.

 

Aksi halde tek yönlü bir siyaset olacak ve muhalefet silinecektir bunun da ülkeye faydadan çok zararı olacaktır.

 


İzlenme: 493
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR