REFERANDUM NETİCESİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yakın bir zamanda ülkemizde referandum yani halk oylaması var. Demokrasi bugün dünya yüzünde biraz eğitim almış insanlar için en doğru rejim ancak eğer ince düşünürseniz bakın size bir örnek vereyim. 

Referandum yapıldı ve netice % 50.01 siyah, %49.99 beyaz çıktı veya tersi.  Ne olacak?

Kabul edilecek mi? Yoksa edilmeyecek mi?

Bu temelde elbette demokrasi, bir kişi bir kişidir ama herkesin vicdanı rahat olacak mı?

Bence bu demokraside büyük bir boşluk.

Demokrasinin açılımı ''çoğunluğun azınlığı yönetmesidir'' derler batılılar ama yukardaki netice çıkarsa ne diyecekler?  50 Milyon seçmenin arasında % 00.01 farkla bir tarafın kazanmasına nasıl bakarlar acaba?

Böyle netice çıkar mı? Bilmiyorum ben sadece örnek veriyorum, çıkar demiyorum eğer çıkarsa diyorum.

Ben kazanan taraf olsam bu neticeyi kabul etmez ve yeniden referanduma giderdim. Bin veya onbin kişi değil 50 Milyon kişide birkaç kişinin neticeye tesir etmesi olağan değildir çünkü.

Demokrasi'de söylenen ''yarıdan bir fazlası'' sözü doğru olsa bile insanların vicdanını tatmin açısından tatminkar değildir.

Hiç şüphesiz bu ve bu gibi oylamaların eğitim düzeyi ile de doğrudan ilgisi var. Başkanlık sisteminin ne olduğunu anlatsanız dahi anlayamayacak o kadar çok seçmen varki...O zaman anlamadığı bir referanduma evet veya hayır oy vermesi ne ifade edecek?

Bu ve benzer birçok sebeplerden dolayı bizim halkımız lidere oy veriyor. Lidere bakıyor gözü tuttu ise ''tamam'' diyor ve ne derse evet diyor.

Bir ara da göz ucu ile muhalefete bakıyor örneğin referanduma 2 ay kalmış Marmaris'te sokaklar inşaatlar nedeni ile kazılmış ve değnekçiler tutulmuş halktan otopark ücreti toplanıyor...Bu işi yazın yapsa sanki ayıp olur...

İktidar yanlış yapıyor da...sanki Muhalefetin Muğla ayağı çok doğru yapıyor !


İzlenme: 663
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR