PROFESYONEL ORDU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Sayın Başbakan'ın geçen gün televizyonlarda söylediği gibi "darbe ihtimalini sıfıra indirmek" için yapılacak en önemli tek şey Silahlı Kuvvetleri tamamen Profesyonelliğe çevirmektir. Aynı Amerika, Almanya ve diğer bir çok ülke gibi.

Bunu burda örnekler vererek defalarca yazmıştım.

Zorla askere almayı kaldıracaksınız, insanlar meslek için askere gidecekler. Sigortalı olacaklar. Aksi halde ne yaparsanız yapın darbe veya teşebbüslerini sıfır risk yapmak mümkün değildir.

Türk Hükumetleri Cumhuriyet tarihi boyunca Silahlı Kuvvetlerimize maddi ve manevi her türlü desteği vermiştir. Ülkenin en kıymetli yerlerine Orduevleri, kamplar açmış bizim gibi büyük borcu olan hiçbir başka devlette olmadığı gibi kendi doktor ve hastaneleri bile mevcut.

Şu da bir gerçek bunların bazıları  askeri darbeler sonucunda yapılmış.

Şimdi bakıyorsunuz 150 civarı sadece General sanık var. Elleri arkadan kelepçeli Generalleri televizyonlar bütün dünyaya gösteriyor.

Üzülerek yazıyorum bunlar ve benzerleri Türk Silahlı Kuvvetlerini tarihte olmadığı kadar lekelemiş ve küçük düşürmüştür.

Bugün dahi bazı kışlaların önüne kamyon ve kepçelerin yığılmış olması da kanımca yanlıştır aynı zamanda utanç vericidir. Bunların en kısa sürede kaldırılması gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri dediğimiz bizim kendi öz çocuklarımız, eğer bazılarını iyi yetiştiremediysek hepsini kötüleyemeyiz.

İçlerinde demokrasinin kanun ve kurallarına sadık kalanlar elbette var hatta çoğunlukta...

Şimdi hükumet şapkasını önüne koyacak hatta muhalefetle elele vererek yeniden herşeyi yapılandıracaktır, buna mecburlar. Eğer darbeleri tamamen bitirmek istiyorsa başka çıkış yolu yoktur. 

Yaverleri, Muhafız Alayını kaldırmakla hiçbir sorun çözülmez, sorunun çözülmesi için yapılması gereken Ordumuzun biran evvel Profesyonelleştirilmesidir.

Orduların en büyük gücü askerlerdir ve bu askerler profesyonel olmaları halinde onlara kanunsuz emir vermek mümkün olmayacaktır. 

Bu takdirde Güneydoğu da çok daha etkin olunacaktır. Tezkere bekleyen, gün ve saatleri sayanlar yerine kendi isteği ile gelmiş ve meslek seçmiş olan asker çok daha büyük başarılar elde edecektir. Kendine güven gelecek , en azından komutana soru sorabilecek, kanunsuz emirleri reddedebilecektir.

Bu farkı bugün Amerika ve Almanya görerek yaşamaktadırlar. Kısa bir süre öncesine kadar onlarda da askerlik mecburi idi.

Aksi halde bundan sonra askeri darbe olmaz demek sadece kendini aldatmak olur.


İzlenme: 713
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR