Profesyonel Askerlik

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar eskiden Amerika'da sokaklarda renkli posterler asılır üzerinde sakallı Amerikalı bir resim, başında melon şapka ve işaret parmağını size doğru yöneltmiş ''Uncle Sam Wants you''  Sam amca seni istiyor yazardı. Yani gençleri askere çağırıyordu. Ben görev yaptığım sıralarda 300.000 üzerinde asker kaçağı vardır Amerikan Ordusunda.

Şimdi Amerika askerliği tamamen profesyonel yaptı ancak sınava girip kazanırsanız sözleşme imzalayıp belli bir ücret karşılığı asker olabiliyorsunuz. Bedava veya zorla askerlik tamamen kalktı. Amerikan ordusu tam profesyonel oldu. Askerliğe meraklı olan gençler müracaat ediyor ve sınavı kazanırsa belli bir ücretle askere alınıyor sözleşme imzalanıyor.  Genç erkek ve kızlara büyük bir iş sahası açıldı.

Almanyada bundan 10 sene evveline kadar askerlik mecburi idi, gitmeyenlere ağır cezalar uygulanırdı. Önce askerlik kuralları değiştirildi, askere gitmek istemeyenler 1,5 yıl askerlik yerine 2 yıl hastanelerde ağır hastalara yardımcı olmak görevine atandılar. Daha sonra Almanya askerliği tamamen Profesyonel yaptı.   İsteyen belli sınavlardan geçerek sözleşme imzalıyor ve asker olabiliyor, onun dışında mecburi askerlik kaldırıldı.

Bizde eskiden bir söz vardı, ''askerliğini yapmayan adam olamaz'' derlerdi, Amerika, Almanya ve diğer bazı Avrupa ülkeleri bu sözü tamamen çürüttü.

Bu şekilde askerler sözleşmesinin süresini biliyor, ne maaş alacağını biliyor, ne iş yapacağını biliyor ve sözleşme sonunda ne olacağını ve nasıl emekli olabileceği gibi herşey kanunlarla önüne konmuş. Bu şekilde terhis olacağı günü beklemiyor ve işine tam konsantre çalışıyor, bu da ordunun performansını inanılmaz derecede arttırıyor.  Teğmenliğinden beri tanıdığım bir Alman Korgeneral bana ''mecburi askerlik kalktığından beri bizim ordu tıkır tıkır çalışan hatasız üstün bir güç oldu'' demişti.

Amerika'da her yıl tüm asker ve personele sorarlar ''ordu hiçbir şekilde zayıflatılmadan nasıl tasarruf edebilir'' diye. Herkes gönderilen kağıda adını, soyadını yazar ve teklifini varsa belirtir. Bu kağıtlar 3-4 komisyonda elenir ve sonunda eğer varsa Ordu'ya tasarrufla para kazandıran teklif kabul edilmişse teklif edene para mükafatı verilir.

1970'li yıllarda  Amerikan ordusunda kamuflaj elbisesi paçalarında 2 düğme yerine 1 düğme olmasını teklif eden Amerikalı Onbaşı vergiler çıktıktan sonra 250.000 dolar net kazanmıştı.

Profesyonel şekilde en iyisini yapmak, zayıflamadan tasarruf edebilmek  için herkese soran ve çoğu zaman akla gelmeyecek cevaplarla karşılaşmak çok mümkün.

Hiç şüphesiz büyük maddi külfet ancak bugün dünyada profesyonel ordular açık ara en iyi performansa sahipler.


İzlenme: 871
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR