Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar zamanımızın en modern ve anlaşılır Türkçesi ile saygı duyulan din hocası, aynı zamanda hukukçu olan  Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ün bir arkadaşına yazdığı cevabi yazısını sizlerle paylaşıyorum;

                 ''Bizim peygamberimiz arapça konuşan bir topluma gönderildiği için Kuran'da doğal olarak arapça olarak inmiştir. Bu arap dilinin kutsallığı falan demek değildir. Bunu dayattılar asırlarca bizlere. Şimdi öyle bir yere geldiki Allah Arapça haricinde bir dil bilmiyor mu? Yani benim 80 yaşında, beli bükülmüş ninem kendi dilinde Allah'a yakardığı zaman bu olmuyormuş. Ya sen kafayı mı yedin? Sen ne biçim bir adamsın yahu? Sen bunu, bu mukaddes dine nasıl fatura edersin? Bunu akla nasıl fatura ediyorsun? Orada tezgahını kurmuşsun Arapçılık yapıp kasanı, keseni dolduruyorsun. Bunu bana yutturmaya kalkma bari. Asırlardır yaptığınız budur. Bir de millet Kuran'dan hiçbir şey anlamasın millet bana mühtaç kalsın diye. Sen bıraksana yahu herkes namazını niyazını kendi dilinde kılsın. Hemde bu ülkenin tabi olduğu hanefi mezhebinin kurucusu İmam'ı Azam bunu böyle söylemiş. Sen bunu inkar ediyorsun tabi olduğun İmam'ın sözlerine karşı çıkıyorsun''.

                 Benim anlayışıma göre Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk başından sonuna kadar haklı. Yukarda yazıldığı gibi herşeyin arapça olması ile Allah'a saygısızlık yapılıyor, başka lisandan anlamadığı için sadece Arapça dua ediliyor manası çıkıyor.  O zaman yine eskiye dönüyoruz ve tek din Müslümanlık, gerisi kafirdir, gavurdur ve hepsi cehenneme gidecek diye palavra savuruyoruz.

                  Halbuki Allah istese idi başka dinleri yaratmaz ve tüm dünyayı müslüman yapardı ama yapmamış, sadece azınlık müslümanlık.

                Bir şeyi yapınca iyi ve mükemmel yapmalıyız, yarımyamalak değil. Dinimizide medenice ve zamana uygun olarak yapmalıyız. Geçen gün eski Meclis Başkanı  Mehmet Ali Şahin  ne güzel söyledi, ''Hazreti Muhammed yaşasaydı sakalın bu şekilde putlaştırılmasını yasak ederdi'' dedi.  Teşhis tamamen doğru.


İzlenme: 1146
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR