PHILLIP COCU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Phillip COCU Hollandalı bir futbol antrenörü.  47 yaşında ve Avrupa'da altyapı üzerinde en başarılı antrenörlerden biri.

Fenerbahçe'ye antrenör oldu...

Başkan Ali Koç ve arkadaşlarının Fenerbahçe'ye büyük hediyesidir...Tahminimce çok daha önce hazırlıklar yapılmış...

Ümidimiz, Ali Koç ve arkadaşlarının görevlerini yaparken Türkiye Futbol Federasyonunun yıllardan beri yaptığı bazı tamamen yanlış uygulamaları ile ters düşmezler.

Bunların başında futbol eğitim dairesi gelir. Türkiye'de kurslara gidip antrenör lisansı alan antrenörlerin büyük çoğunluğunda Avrupayı takip edecek lisan bilgisi yok. Bu antrenörleri eğiten ve diploma verenlerin bilgilerinin ne olduğuda meçhul. ​ Bu nedenle Türkiye'de altyapı sıfır bile denemez.

Avrupa Ülkeleri bu bakımdan en bariz örnek...

Türk çocukları oralarda yetişiyor ama 80 Milyonluk Türkiye'de yetişmiyor.

Bunda tek sebep Türk antrenörlerinin yeterli eğitimi olmaması, bilgisizliği ve kafi lisan bilerek Avrupayı takip edememeleridir.​ Futbol oynamış olmak iyi antrenör olmak demek asla değildir.

Şimdi bu Phillip Cocu biraz başarılı olsun kesinlikle bazılarının işine gelmeyecek çünkü kendi zayıflıkları ortaya çıkacaktır.

Halbuki Türkiye futbola kafi değer verse ve altyapı çalışmalarını gerçekten iyi yapsa ben Güneydoğu sorununun tamamen biteceğine inananlardanım.

İyi futbol oynayan gençleri dağa alacak hiçbir güç olamayacaktır.

Türk gençleri kadar futbolu seven ve ondan para kazanmak isteyen gençlik çok az ülkede var ancak işi iyi bilip öğreten yok.

Yaşı müsait olanlar iyi hatırlayacaklardır eskiden 50'li, 60'lı, 70'li hatta 80'li yılların başonda İstanbul'da gençlik boş arsalarda kale yerine taş koyarak futbol oynardı. Şimdiki gibi halı sahalar yoktu...

Herkes uygun saha olmadığı için başarısız olduğumuzu söylerdi. Şimdi hepsi yapıldı ama yine aynı şekilde başarısızız.

Bunun bilgisizlikten olduğunu hala anlamış değiliz...

40-50.000 kişilik stadyumlar yapmak yerine herkesin faydalanabileceği bol bol ucuz antrenman sahaları yapsak ve eğitimli, iyi lisan bilenleri Avrupa'ya kursa göndererek altyapı çalışmalarına önem versek kısa sürede yıldızlar bizde de mutlak yetişecektir.

Bugüne kadar bunun anlaşılamamasına hayret etmemek gerçekten mümkün değil.


İzlenme: 597
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR