PARALI YOLLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar eğer Amerika'ya gittiniz ise orada hemen her otoban'ın paralı olduğunu görmüşsünüzdür. Sadece kiralık arabalar para vermeden geçer çünkü anlaşmaları vardır. Kamera ile resmi çekilir ve kiraya veren firma kredi kartından keser. Bu şekilde yabancıların yanlarında bozuk para bulundurulmaları gerekmez.

Sadece Almanya'da Otobanlar ücretsizdir, bunun içinde Alman Parlamentosunda çok tartışmalar olmuş ama ücretsiz olması ağır basmıştır. Buna esas sebep bu Otobanların zaten halkın parası ile yapılmış olmasıdır.

Marmaris'ten İstanbul’a kadar fevkalade denilebilecek şekilde yollar yapılmış. Bazıları özel sektör tarafından yapıldığı için geçişler ücretli ve bu da çok normal. İsteyen ücretsiz yoldan gidebilir bir mani yok.

Eğer Devlet kendi parası ile yapsaydı o zaman ücret almayabilirdi ama özel sektöre yaptırıldığı için paralı olması çok normal.

Efendim pahalı imiş, ucuzmuş beğenmemek halinde bedava yol emrinizde oradan gidebilirsiniz...

Osman Gazi Köprüsü fevkalade güzel yapılmış, Avrupa ve Amerika'dan hiç farkı yok belki daha bile güzel. Yollar sıcak asfalt ve gayet düzgün. Alışveriş merkezi bile var. Bundan iyisi can sağlığı demek uygun olur.

Burada birçok şeyi eleştiriyoruz ama gurur duyulacak şeyleri de paylaşmakta büyük fayda var.

Eleştirecek şey ise bu konuda elbette trafik kontrolü. Türkiye trafik kontrolünü yolda arabaları durdurup ehliyet ve hüviyet kontrolü yani GBT (Genel Bilgi Tarama) olarak görüyor ama değil. Trafik kontrolü döner kavşaklarda doğru yol verilip verilmediği, park yeri olmayan yerlere park edilmemesinin temini gibi önemli konulardır. Sürat kontrolü ise tamamen kameralar tarafından yapılır.

Genelde Amerika'da da, Avrupa'da da bazı trafik polisleri sivil arabalarla gezerler. Kendileri de bazen sivil giyinirler, bazen resmidirler. Ellerindeki telsizle yolda kontrol yapan meslekdaşlarına haber verirler ve sürücü hatalarını bildirirler onlarda durdurup ceza keserler.  Yoksa yolun kenarına radarlı araba koyup 30 yıl evvelin teknolojisini kullanmazlar, şimdi artık ücretsiz olarak cep telefonlarında radar uyarıcıları var bir kilometreden haber veriyor.  Bu şekilde hiçbir sürücü keyfi hareket edemez ve kurallara uyar.

Park cezaları da cama kağıt yapıştırmakla olmaz. Görevli sivildir ve elinde kamera ile resim çeker, hepsi budur. O resime göre ceza adresine gönderilir.

Bunlar yapılması çok kolay uygulamalar, her ülkede kolayca yapılabilir ama bizde neden yapılmıyor inanın anlaşılır gibi değil.


İzlenme: 388
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR