PARA VE SPOR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen akşam tesadüfen televizyonda Fenerbahçe ile Darüşşafaka Basketbol takımlarının Türkiye Kupası final maçını izledim.  İzlerken spikerin konuşmasından Fenerbahçe takımında hepsinin yabancı olduğunu gördüm. Antrenörde yabancı idi. Darüşşafaka'da da yabancılar çoktu. Kendikendime düşündüm bu nasıl bir spor ki kendimiz yetiştiremiyoruz ve başka ülkelerin yetiştirdiklerini para ile alıp bizi temsil etmesi için oynatıyoruz.

Fenerbahçe 109 yıl evvel kurulmuş bir kulüp ama kendi parası ile sporcu yetiştiremiyor, başka ülkelerden para ile satın alıyor. Antrenör de aynı şekilde.

O zaman bu kulüplerin sportif mücadelesi değil, paranın mücadelesi oluyor.

Kimde fazla para varsa şampiyon o olacak.

Böyle spor mu olur?

Sen kendin yetiştireceksin, paranı bu yolda harcayacaksın, belki bir veya iki kişi takviye alırsın ama bütün takımı yabancılardan almak nasıl bir şey?

Bir zamanlar İngilizlerin paralı askerlerine benzmiyor mu?

Devlet buna nasıl müsaade ediyor anlamış değilim.

Ben Fenerbahçeyi 1950 li yıllardan beri Cihatlarla, Küçük ve Büyük Fikretlerle, Lefterlerle izlemiş bir kişiyim. Basketbol takımını da Altan Dinçerler, Sacit Seldüzler, Can Bartular, Mehmet Baturalplar ile izledim. Geçen akşam Türkiye Kupası final oynayan Fenerbahçe gibi tamamı yabancılardan oluşan bir takımı hiç ama hiç izlememiştim.

Bu kadar para veriliyorda kendimiz acaba neden 78 Milyon içinde yetiştiremiyoruz? Asıl sorulacak soru budur?  Almanya bile Türk işçilerinden dünya yıldızları yetiştiriyor ama Türkiye kendi takımında oynayacak kafi sayıda Basketbolcu yetiştiremiyor para verip alıyor.

Buna tek kelime ile kabiliyetsizlik, beceriksizlik denir başka hiçbir şey denemez.

Herşeyi en iyi biliriz diye ortaya her fırsatta fırlarız ama birşey bildiğimiz yok, para varsa verip alırız yoksa oturur bakarız.   


İzlenme: 722
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR