PAPA İSTİFA EDİYOR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar evvelsi gün bütün dünya Hristiyan alemi Papa'nın istifa edeceği haberi ile çalkalandı. Papa Hristiyan aleminin dini lideri ve Vatikan'da siyaset yapmayan Devlet Başkanı. Kurallara göre Papa ömür boyu seçiliyor, yani ancak ölünce yeri boşalıyor. Ama Papa 28 Şubatta istifa edeceğini resmen açıkladı.

 Ben hristiyan değilim ama beni çok ilgilendirdi, öncelikle müslüman alemi için ilgilendirdi ve düşündüm. Herhalde Müslümanlar istifa etmiyorlar çünkü Hristiyanlara benzemek istemiyorlar diye düşündüm.  Ya da inadına Hristiyanlar istifa edince Müslümanlar istifa etmiyorlar.

  Ülkemizde aynı koltukta yıllarca oturan ve istifayı aklından geçirmeyen, tekme yumruk kovsanız pencereden içeri girecek o kadar çok insan varki. Bunlar için Papa'nın istifası çok ters. Tabii ''biz hristiyan değiliz neden istifa edelim'' diyeceklerdir, şüphem yok.

 

                Yeni Anayasa'nın en önemli maddelerinden biride bence bu olmalıdır. Hiç kimse 10 yıldan fazla aynı koltukta oturmamalı. Amerika Başkanı bile 8 yıldan sonra aday bile olamıyor. Bizde 35 yıldır aynı koltukta oturan Başkanlar var, herşeyi ele geçirmiş ve kendi adamları tarafından yeniden seçilmek için çalışmalar yapıyor.

                  Gençlere önemli görevler verilmedikçe hiçbir devlet ileri gidemez.  Allah isteseydi insanları çok daha uzun yaşatırdı ama Allah bile buna müsaade etmemiş ve hayatı gençlere açmış.  Biz insanlar bir koltuğa yapışıp kalkmak bilmiyoruz ve gençleri bekleterek ihtiyarlatıyoruz.

 

                 Halbuki gençlerin işleri bizden daha iyi yapacaklarını gözlerimizle yaşarken görmek çok daha onur ve gurur verici olmalıdır diye düşünüyorum.


İzlenme: 952
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR