ÖZGÜRLÜKLER VE ELEŞTİRİLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dikkat ederseniz özgürlük diye bilhassa yazdım. Herzaman yazdığım gibi demokrasi ise bir yönetim biçimidir. Yunancadan gelir "dimokratia" yani halkın çoğunluğunun seçtiklerinin yönetmesi demektir.

Özgür dendiği zaman insanların ağzını kapatmak ve susturmak asla değildir.

Eleştiri olmazsa özgürlük olmaz, eleştiri özgürlüğün en önemli olmazsa olmazıdır.

Tabii eleştirilerin dozu da önemlidir. Yöneticiler nasıl eleştirileri hazmetmek zorunda iseler, eleştiriyi yapanda yaptığı eleştiriyi insani boyutlarda yapıp kimseye hakaret etmeden ve küçük düşürmeden yapmak zorundadır.

Demokrasiler ve onun uyguladığı özgürlükler mutlaka eleştirilerle daha mükemmel hale gelmelidir, eleştiri olmazsa hiçbir şeyi daha mükemmele götürmek zorlaşır hatta imkansızlaşır.  Bazen eleştiriler doğru olmayabilir, ancak unutulmamalıdır ki demokrasi ve özgürlüğün en önemli taşıyıcı parçasıdır.

Bugün dünyanın her yerinde demokratik laik hukuk devleti sistemi ile yönetilen özgür ülkelerde eleştiri her zaman en ön plandadır. Bu nedenle anamuhalefet partileri herzaman devlet protokolünün en önlerinde yer alır.

Amerika'dan tutun Almanya ve diğer birçok çağdaş ülkelerde seçim zamanı siyasi parti başkanları televizyonlarda halkın önüne çıkar ve kendilerine yakışan şekilde birbirlerini eleştirirler, ilerde yapacaklarını anlatırlar, halkta ona göre karar verir ve seçim yapar. Bu şahıslar demokrasi ve özgürlükleri hazmetmişler yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmişlerdir.

Spor kulübü tutar gibi siyasi parti tutan çok azdır, ülke menfaatleri en ön plandadır onun için partinin ismi ne olursa olsun işi en iyi yapacağına inanılana oy verilir.

Gazetecilere gelince ulusal çevrede herzaman temel görevleri olumlu ve olumsuz önemli haberleri halkla paylaşmak ve gerektiğinde sorumluları eleştirmektir.

Yazılı basının en önemli 1.ci görevi gazetenin dağıtımı ve mümkün olduğu kadar çok kişi tarafından okunmasını temin etmek,

2.cisi ise yanlız iktidarı değil Anamuhalefeti de iyi muhalefet yapamadığı zamanlar eleştirmektir.

Yani kulüpçülük gibi partizanlık yapmayıp tarafsız kalmak ve ülke menfaatlerini en ön plana almaktır.

Şimdi bu sistemi ülkemiz basınında aradığınız zaman hemen bulmakta hayli zorluk çekeceğinizde bir gerçek.


İzlenme: 659
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR