ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI NE OLACAK?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ortada büyük bir sorun var ama kimse fazla karıştırmak istemiyor. Devlet, Özel Hastanelerle anlaşma yaptı, SGK sağlık sigortası olan fark vererek özel hastanede muayene olabiliyor.

Diğer yandan her sene hasta olsun veya olmasın kişi başı çok büyük meblağlar ödeyen Özel Sigortalılara birde enflasyon zammı yapıldı.

O zaman bir yanda hastalandıkça fark ödeyen SGK'lılar ile hasta olsalarda, olmasalarda her yıl büyük paralar ödeyen özel sigortalılar aynı mı tutulacak?

Burda devlet Özel Sağlık Sigortası yaptıranları mağdur etmiş olmuyor mu?

Özel Sigortalarda sessiz kalıp kalıcı çözüm üretmiyor ve tahmin ediyorum müşteri kaybediliyor.

Avrupaya baktığımız zaman orada hastanelerin büyük kısmı devletin. Özel sigortalılara büyük ayrıcalık vardır. Profesöre muayene olmak, tek veya iki kişilik odalarda yatmak, hiç bekletilmemek ve benzer birçok avantajlar var.

Özel anlaşmalı bir doktora veya aile hekimine dahi gidecek olsanız devlet sigortalısına en az 1-2 ay, Özel sigortalıya 1-2 gün de randevu verirler.

Özel sigortalar bundan dolayı çok pahalıdır ve pirimleri ile devlete vergi ödediği için heryerde önceliklidir.

Şimdi Devletin Özel Hastanelerle yaptığı anlaşma ile SGK'lıların  fark ödeyerek muayene olmaları imkanı, diğer yandan büyük paralar ödeyen Özel sigortalıları mağdur duruma sokuyor.

Örneğin SGK Sağlık sigortası olan vatandaş,  hastanelerde daha iyi muamele görmek, sıra beklememek gibi birçok nedenlerle ayrıca Özel Sigorta yaptırmış ise durumu fevkalade karıştı. Sadece hasta olduğu zaman fark ödeyerek Özel sigortalı ile aynı şartlarda kabul edilecek olan kişiler neden bu kadar para verip ayrıca Özel Sağlık Sigortası yaptırsınlar?

Muhtemelen birde bazı özel hastanelerde popüler olmak isteyen doktorlarda bilhassa buna çanak tutuyor...

Bu karışık duruma Özel Sağlık Sigortaları mutlaka acil bir çare bulmak zorundalar aksi halde müşteriler durumu görüp sigortalarını yenilemeyeceklerdir.  Ulusal ve yerel basından duyduğumuza göre de bir hayli bu şekilde Özel Sağlık Sigortasından ayrılanların mevcut olduğu.

Bir yandanda Özel Hastanelerin hepsinin ayrı, ayrı kural çıkarmaları veya bazı hastanelerde doktorların umursamamaları yerine Devletin, Özel Sağlık Sigortalılar ile SGK'lı olup hastalandığı zaman fark ödeyenler arasında en azından genel bir kural getirmesi şart.

Bu geciktiği sürece Sigortaların hemen olmasa bile zamana yayılan ciddi kayıpları olacaktır...

 

İşin ilginç tarafı Özel Sağlık Sigortalarının bu önemli duruma kalıcı çözüm bulamayıp seyirci kalmaları...


İzlenme: 174
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR