ÖZEL OKULLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye'nin şu an en büyük ihtiyaçlarından biri de Özel Okullardır. Şöyle bir düşünün bütün Türkiye'yi, kaç tane Devlet İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi var. Bütün hepsinde öğretmenler var, elektrik harcanıyor, kış aylarında ısınma masrafı var, hademeler ve temizlik masrafları var. Bunlar Trilyonlar tutuyor.

Devlet bu okullarda okuyan öğrencilerden veya velilerinden hiçbir şey talep etmiyor, yani ücretsiz eğitim.

Bir taraftan bakıldığında çok iyi birşey, ülkenin kalkınmasında Devletin desteğini gösteriyor ama diğer yandan büyük bir yük.

Kanunlarımızda Özel Okul açmakta var. Özel Okul ise Devlete masrafı bir tarafa bırakın, vergiler yolu ile gelir temin ediyor. Öğretmenler bakımından istihdam yaratıyor.

Fevkalade büyük faydası var.

Devletin birçok şeye sık sık zam yapmak yerine ülkede Özel Okul yapımlarına destek verse ve bunların çoğalmasına katkıda bulunsa tasarruf edeceği miktar herhalde yapılacak zamların birkaç misli olabilir.

Bir zamanlar Devletin okul yapacak parası yoktu ve ''kendi okulunu kendin yap'' furyası başlatıldı. Bununla çok sayıda okul yapıldı ve Milli Eğitime bağışlandı. Genellikle yapanın ismi verildi okula. İnşaat masrafı bakımından Devlete büyük faydası oldu ama devamlı yönetim masrafı bakımından devlete büyük yükü oldu.

Geçenlerde de yazmıştım İstanbul Milli Eğitim Müdürü ile konuşmamda sadece İstanbul gibi bir mega-kent'te Özel Okul sayısı %2 olduğunu söyledi. Yani 98 Devlet Okulu ve 2 Özel Okul. Bunu %7 ye çıkarmak istediklerini belirtmişti.

Bunun %50 olduğunu düşünün, Devletin hiçbir zam yapmaya ihtiyacı kalmayacaktır.

Devlet Okullarının %50 miktarda olması da yine maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının rahatça ücretsiz okumalarını sağlayacaktır.

Bugün Sağlık sektöründe de birçok Özel Hastaneler mevcut ve bunlardan Devlet para kazanıyor.

Maalesef çok eskiden kalma bir kanun yabancıların Türkiye'de özel Okul açmalarını yasaklıyor. Bırakın açmalarını, bir yabancının açılan bir özel okula ortak olmasını bile yasaklıyor. Bu gibi kanunların mutlaka günümüzün şartlarına uyum sağlaması gerekmektedir.

Yabancı,

Banka açacak, hastane açacak, Telekomu satın alacak ama Okul açamayacak.

Bu gibi çok eski ve bayatlamış kuralların zamana uydurulması çok acil ihtiyaçtır.


İzlenme: 515
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR