ORTADOĞU VE İSLAM‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün çok ciddi bir Amerikalı gazeteci İnternette ''Obama baskı altında'' demiş. Amerika Ortadoğu politikasını yeniden gözden geçiriyor ve bu sefer bazı etkileyici değişiklikler olacağa benziyor.

       Herşeyden evvel İslamı izole etmek istiyorlar ve bunu zaten bir şekilde vizelerle başarmış durumdalar.  Yeni Ortadoğu dinamiklerinin değişir olması ilk defa Mısır'da Mursi'yi kurban etti. Radikal islamın başta İsrail'e zarar verebileceğini düşünüyorlar ve hemen ileri gitmeden durdurulmasını istiyorlar.  Ilımlı islama henüz karşı değiller.

       Sadece Almanya halkının %71 miktarı ki, çok büyük bir miktardır, Türkiye'yi AB'ye istemiyor. Halkın bu isteğine karşı hiçbir iktidar Türkiye'yi alamaz AB'ye.

       İslama karşı dünyada tepkiler içten büyüyor, diğerlerine göre daha tarafsız olan Amerika bile 11 Eylül ve El Kaide olaylarından sonra tamamen dönmüş durumda.

      Amerika, Rusya ve Çin ile perde arkasında anlaşıp eski komunizm gibi İslamı Ortadoğuya izole etmeye hazırlanıyor. Kıpırdanmalar Suriye, Mısır, Tunus, Libya çoktan başladı, yakında Azerbeycan ve İran'da sırada. 1990 Komunizm duvarının yıkılışına kadar Türki Cumhuriyetleri dahil büyük bir Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği vardı, buna benzer Avrupa Birliği gibi bir İslam Devletler Birliği tasarlandığını yıllar evvel duymuştum. Yavaş yavaş hayata geçirilmek istendiğini hep birlikte görüyoruz.

      Türkiye'nin işi çok çok zor. Sanıyorum önümüzdeki genel Seçimler Türkiye'nin kaderini çizecek.


İzlenme: 1060
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR