ÖRF VE ADETLER‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün eski lise arkadaşım Profesör'ün televizyonda geç saatlerde örf ve adetlerle ilgili konuşmasını tesadüfen dinledim. Gerçekten örf ve adet ülkelerin yaşaması ve güçlü kalmaları için en önemli hatta birinci önemli faktördür.

Dünya tarihine bakarsanız örf ve adetleri olmayan veya sadık kalmayan birçok topluluklar olmuş ancak hiçbiri millet ve devlet olamamışlardır. Avrupa'da da bunun en büyük örneği Prusyalılardır.  Ortadoğu coğrafyasında da bu tip toplumlar çok vardır. Doğmadan ölmüşlerdir.

Osmanlı örf ve adetlerini kaybetmeye başladığı an sallanmaya başlamış ve sonunda tükenmiştir.

Türkiye bugün bunun sıkıntısını yaşıyor, hiç şüpheniz olmasın. İlim ve medeniyeti elbette nerede ise ordan alalım ancak atalarımızdan bizlere aynı toprak gibi, kalan örf ve adetlerimize mutlaka sahip çıkalım. Çıkmadığımız takdirde kaybımız büyük olacak.  Örf ve adetlerimizi bozmadan İlim ve Medeniyet almak bal gibi de mümkündür.

Yüzlerce örnekten biri olan büyüklerin elini öpüp başa koymak. Bu dünyada sadece Türk coğrafyasında olan bir adet. Büyüklerimize "sen" değil, "siz" diye hitap etmek yine bizim örf ve adetlerimizden. Ağabey ve Abla sözcükleri sadece bizim coğrafyamızda ve dilimizde olan sözcükler.  Buna benzer daha birçok şey örf ve adetlerimizi yapılandırır.

Sadece örnek olarak dinleri alırsanız, hangi din olursa olsun istisnasız hepsi örf ve adetler üzerine kurulmuştur ve değiştiremezsiniz.

Çünkü değiştirdiğiniz an din biter. Toplumlarda aynıdır hiç farkı yok.

Oldukça uzun bir süreden beri Türkiye'deki sıkıntıların esas sebebi bu, örf ve adetlerimizin değişikliğe uğraması. Maalesef bir kısım insanımız ilim ve medeniyeti örf ve adetlerimizle karıştırıyor ama kendisine toz kondurmuyor. Birincisini alalım daha ileri gidelim ama atalarımızdan miras kalan örf ve adetlerimizi asla değiştirmeyelim, yoksa ülkeyi böleriz. 

Gençliğe baktığım zaman aynen bunu görüyorum, bozulmuş örf ve adetler.  Kız ve erkeğin evlenmeden ayrı eve çıkmaları veya evlenmeden çocuk yapmaları Türk coğrafyasının örf ve adetleri arasında kesinlikle yoktur. Bu çok büyük ölçüde anne ve babanın ayıbıdır çünkü öğretememişlerdir. Tam tersine Avrupa'nın bazı kesimlerinde ise bu adetler var, onları taklit etmek ise karakter bozukluğundan başka hiçbir şey değildir. Bu karakter bozuklukları ve atalarından kalan adetlerle yetinmemek  ''yeni''  arayışlar içinde olmak tarihte hep ülkelerin bitmelerine ve dağılmalarına sebep olmuştur. .

Benim gençliğimde büyüklerimiz ki Atatürk nesli idiler sık sık bu tiplere "Türk kaşığı ile Avrupa moku yiyor" derler ve kınarlardı . Bundaki en önemli mana kişiliği değiştirmek ve Avrupalıyı TAKLİT etmektir.  Kendi kişiliğin içinde, sana miras kalan toprak gibi terbiye ve usulleri de bozmadan tatbik etmek seni asla geri götürmez, tam tersine ilim ve medeniyet yolunda çok daha sağlam ilerlemeni sağlar.

Bugün ekonomik ve sosyal bakımdan en ileri ülkelere baktığınızda örf ve adetlerinin en ön planda olduğunu hemen görürsünüz.

Bunun aksi ise, ihtilaller, darbeler, muhtıralar, koltuğa oturup bir daha kalkmak istemeyen insanlar ile hukuk sisteminin bozulması ve ülke demokrasisinin istenilen seviyeye bir türlü gelememesi. Bunun sonu nereye gider sizler çok iyi bilirsiniz.

Benim neslim harp görmedi, ülkemiz toprakları savaş görmedi ama bizden sonraki neslin bu toprakları hiç sıkıntı çekmeden koruyacaklarını düşünmek hayli zor. Evet Atatürk'ün söylemiş olduğu gibi ''mühtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kan da mevcuttur'' ama o kanın nereden geldiğini ve nasıl bir örf ve adetleri olduğunu bildiğin sürece. Bunu anlayamıyorsan o kanın sana hiç faydası olmayacaktır.

Mağdur olacak sizler, bizler yani halktır. Bunun en net ve açık örneğini Suriye'de bütün dünya görüyor ve dersini alıyor, almayanlara ise yine eskiler "tarih tekerrürden ibarettir" derlerdi.


İzlenme: 698
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR