ÖLÜLER VE SAYGI DURUŞU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Atatürk'ün vefat ettiği 10 Kasım'da veya başka bir zaman ülkemizin kurucusunun mezarını ziyaret etmek fevkalade güzel birşey. İnsanları birleştirir. Ancak bir şey daha var ki çoğu zaman unutuyoruz. Kendi ana ve babamızı veya büyükanne ve büyükbabamızı da ziyaret etmemiz aynı Atatürk'ün mezarını ziyaret etmek kadar önemli.

Bazı tanıdıklarım var onlara soruyorum dedesinin veya babannesinin mezarının nerede olduğunu bile bilmiyor. Unutmayalımki Atatürk savaşları kazanıp ülkeye hürriyeti getirmek için dedelerimizle birlikte savaşmıştır yoksa tek başına başaramazdı.

Demek istediğim şu ki biraz kendi öz dedemiz ve büyüklerimizin de mezarlarına gidelim. İşte o zaman Atatürk ebedi istirahatgahında daha rahat uyuyacaktır.

Atatürkü gösteriş için değil sadece 10 Kasım'da değil, herzaman gerçekten sevelim.

Herhangi bir Saygın kişi için saygı duruşu yapılırken susalım ve başımızı öne eğerek bekleyelim, medeniyet ve ahlak kuralları böyle gerektirir. Saygı duruşu öyle yapılır ıslık çalarak, slogan atarak yapılmaz aksi halde buna edepsizlik denir.

Stadyumlara bakıyorum inanın utanıyorum. Saygı duruşu sırasında tribünlerden bağıranlar, ıslık çalanlar, slogan atanlar dolu.

Buna yapılacak en güzel şey sivil polisleri yerleştirmek ve bunları tutup çıkartmak ve bir daha stadyumlara girmelerini yasaklamak.  Zaten birkaç kişiye yapılsa kökü hemen kurur ama yapılmıyor nedense...

Maalesef o kadar Üniversite açıldı ama bazı izleyiciler öyle cahil ki daha saygı duruşunda ne yapılacağını bilmiyor.

Hadi trafikte döner kavşaklarda geçiş üstünlüğünün kimde olduğunu bilmiyor bu tamamen sürücü kursu öğreticisinin kabahati ama saygı duruşunda ne yapılacağını bilmemek kimin kabahati?  Bunu araştırıp düzeltmekte sanırım Devletin esas görevlerinden birisi olmalı.

Aksi halde dünyaya rezil oluyoruz ve elbette küçük görülüyoruz zira bugün artık televizyonlarda bütün dünya birbirini izleyebiliyor sonrada bize karşı yapılan küçük düşürücü olaylara kızıyoruz. Tamam kızalım ama kendimizde biraz daha saygınlığı hakkedelim.

Süresi bir dakika bile olmayan bir saygı duruşunda ne yapılacağını daha bilmiyorsak, ıslıklarla, sloganlarla, küfürlerle dünyaya rezil oluyorsak...

Küçük gibi görünen şeyler bazen mide bulandırır...


İzlenme: 311
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR