ÖLMEK VE ÖLDÜRMEK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar kısa bir süre için Moskova'da idim. Orda bir toplantıda 17 tane Profesör Rus Psikoloğun dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladılar.

Askerler savaşa giderken ölümü göze alıyor, ancak öldürmeyi istemiyorlar. Bu öyle bir sayı ki, hayret etmemek elde değil %98. Hatta ateş ederken hedefe değil öldürmemek için hafif yana nişan aldıkları gerçeğini ispat etmişler. Bu orada bulunan herkesi çok şaşırtan bir araştırma neticesi idi. Anlaşılan cahil halk dahi insan öldürmesini istemiyor ve elinden geldiği kadar öldürmemek için çalışıyor.

Bu araştırma sonuçları Üniversitelerde sivil toplum örgütlerinde anlatılıyor ve Ruslar şaşkınlık ve hayretler içinde dinliyorlar aynı zamanda memnuniyet içindeler.

Şöyle bir düşündüğünüzde, hiç tanımadığınız, belki küçük çocukları ve sevdikleri olan insanları hedef alıp kurşun sıkarak onları sevdiklerinden ayırmak...Bunu yapacak insan sayısı dünyada %2 gibi çok az. Anlaşılan dünyada hala saygı duyulacak insanlar çok miktarda mevcut.  Diğer yandan savaşlarda ölenlerin büyük çoğunluğu atılan bombalarla ölüyor, kurşunla değil.

Son günlerde Ukrayna'da büyük karışıklık var, Rusya'yı Karadenize indirmemek için başta Avrupa tarafından yapıldığına inanılan bir soğuk harp. Kanımca ve konuştuğum bir çok Rus'un düşüncesine göre kimse Ukrayna'ya müdahale etmek istemiyor, ''ne hali varsa görsün'' deniyor. Bazı batılı basında yayınlandığı gibi Rusya'nın Ukrayna'ya gireceği gibi haberlerin tamamı yalan zira Rus halkı hiçbir yere girmek istemiyor.  Halk istemeyince Putin istese bile ne yapsın, halkın arzusu karşısında zorla bir iş yapabileceğini sanmıyorum.

Putine gelince eşinden boşandıktan sonra kendisinde 31 yaş genç Olimpiyat şampiyonu sevgilisi ile aşk yaşıyor, harbi düşünecek vakti hiç yok.  Rus halkıda memnun hiç kimse Putin'in aşkına karşı değil, tam tersine her insanın ihtiyacı olan birşeyi yaptığına inanıyorlar.

 


İzlenme: 882
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR