OLMAK VEYA OLMAMAK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar meşhur İngiliz edebiyatçı William Shakespeare'in söylediği meşhur söz  "Olmak veya olmamak" , "to be or not to be" bizim futbola cuk diye oturuyor.

Bir yayagara yaptık ve Fatih Terimi Galatasarayda kalsın ama Milli takımıda çalıştırsın dediler, sonra olmadı ve istifa edip Milli takım antrenörü oldu. Neden? Çünkü futbolu çok bilen Profesörlerimiz Fatihin maçları kazanıp Dünya Kupasına Brezilyaya gideceğini sandılar. Sanmasalar bile ümit ettiler ama herzamanki gibi beceremediler, fos çıktı.

1954-55 yılından farklı hiçbir şey yok futbolda, bakınız 60 yıla yakın. O zamanda dünyanın en iyisi Macarları yendik, kısa süre sonra Avrupanın zayıf takımı Portekize yenildik. Yani istikrar sıfırstü sıfır. Bugün değişen sadece çim sahalar, o zamanlar toprak sahalarda oynanırdı ve herkes kabahati sahalarda bulurdu.  Kabahatin kafalarda olduğunu bugün dahi anlamış değiliz.

Türk çocukları Almanya'da, Fransa,da, Hollanda,da futbolda büyük performans gösteriyorlar, göstermeseler anlayacağız ama bizdekiler yerlerde sürünüyor ve biz hala kabahatli arıyoruz. Asıl kabahatliyi bulmak için aynaya bakmak yeterde artar bile.

76 milyonluk Türkiye en popüler sporu olan futbolda dünya kupasına katılamıyor. Bunun nedenini acaba neye bağlıyor herşeyi herkesden iyi bilen futbol ororiteleri?  Eskiden sahaların toprak olmasına bağlarlardı, şimdi acaba kabahat kimde?

Milyarlarca dolar iç ve dış borcu olan bu millet yabancı antrenörlere büyük paralar ödüyor, şimdiye kadar Derwall ve Piontek hariç son 60 yılda ne faydaları oldu? Çünkü yabancı antrenörün yanına bir tane yerli koyuyor ve hiçbir şey değişmesin diye onunla kontrol ediyor. Yabancı antrenör bir şeyi değiştirmek istediğinde yardımcı antrenör "aman olmaz burası Türkiye burada uygulayamayız" diyor. Adam aldığı para aşkına susup oturuyor, hiçbir şey değişmiyor, sadece Ahmet yerine Robert gelmiş oluyor.

Bir bakıyorsunuz gazete ve televizyonlarda Profesyonel ligin eleştrisini yapanların çoğunun hayatlarında Profesyonel olarak topa ayaklarının değmemiş olduğunu anlıyorsunuz. Çırak bile olamayanlar ustaları eleştiriyor!...

Bu kafalar değişmedikçe, antrenörler putlaştırılmayıp eğitimleri Üniversite seviyesine çıkartılmadıkça 60 yıl sonrada en ufak bir değişiklik olmayacağını size garanti ediyorum.

Yani biz çalıp biz oynayacağız.


İzlenme: 925
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR