OKUL YAPTIRIP BAĞIŞLAYANLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye'de her tarafta çok sayıda şahısların yaptırıp Milli Eğitime bağışladığı Okullar var. Bu okullara yaptıran ve bağışlayanın isimleri verilmiş. Her şehirde, köyde çok sayıda var. Her biri okulu bağışlayanın ismini taşıyor.

 Ancak bakıyorsunuz çoğu okulda yaptıran ve bağışlayan hakkında isimden başka hiç bilgi yok.

 Nereden biliyorsun diyeceksiniz.  Tanıdığım, içlerinde uzaktan akrabam olan kişilerde okul yaptırdılar hatta zamanında çok büyük paralar harcadılar ve Milli Eğitim Bakanlığına bağışladılar. Şimdi bu okullar yaptıranın ismini taşıyor ama onlar hakkında başka en ufak bilgi yok.

 Hani eskiler söylerdi " sarı çizmeli mehmet ağa".

İstanbul'da Okulu yaptıran ve bağışlayan merhumu çok iyi tanıdığım ve halen çalışmakta olan Okulun Müdürüne okulu yaptıranı sordum, sadece ismini biliyor, onu bende biliyorum çünkü okul onun ismini taşıyor. Ama hakkında sıfır bilgi mevcut. İnternet siteleri var orada Okulun tarihçesi kısmı var ama hiçbir şey yazılmamış, boş.

İnsan o kadar parayı ülkesinin eğitimine bağışlamış birinin kısacık özgeçmişini yazar ve boş duran internet sayfalarının "tarihçe" kısmında yayınlar.

Bu ahlaktır, vefadır, saygıdır...

Hangi okula sordu isem bağışlayanın isminden başka cevap alamadım, çünkü bilmiyorlardı. Datça'daki Kazım Yılmaz okullarına sormadım, herhalde biliyorlardır çünkü Kazım bey vefat edeli çok olmadı.

Bu gerçekten Milli Eğitim Bakanlığının en ön plana çıkarıp bütün bağışlanan okullarda yapılmasını sağlaması gerekir. İnsanlar çok büyük paraları devletlerine bağışladılar okul yaptırdılar ama bugün sadece belki isimlerinden başka hiçbir şey bilinmiyor.

Tabii ben kendi araştırdıklarım hakkında yazıyorum. 10 tane okula sordu isem 9 tanesinin bilgisi yoktu.

Bu biraz da ayıptır gibime geliyor.

Geleceğe insan yetiştiren Milli Eğitim Bakanlığı böyle birşeyi unutmaması ve unutturmaması gerekir.

Bakanlık bugün bir talimat yayınlasa bu tip okulları bağışlayanların kısa özgeçmişleri hemen bulunur ve haklarında kısacık bilgiler yayınlanır. Şimdi nerede ise her okulun internet sayfası var, orada tarihçe kısmına yazılamaz mı?

Çok mu ağır bir iştir?

Bir öğretim üyesinin zaten bunu yaparak öğrencilere örnek olması gerekmezmi?

İnsanın ülkesinin veya okulunun kurucularını unutması demek vatan topraklarını da unutabileceğinin en önemli göstergesidir.

Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürleri de ayda onbeş dakika ayırarak bu büyük ayıbın giderilmesine yardımcı olabilirler.

Evet bazı okullarda mevcut, köşeler yapılmış, internet sayfalarına okulu bağışlayanların resimleri konmuş, kısa özgeçmişleri mevcut ama inanın büyük çoğunluğunun yok.

Siz söyleyin lütfen, buna nankörlük denmezde ne denir ?

Bırakın siyaseti önce kendi ahlak ve vefa yaralarımızı tedavi edelim...


İzlenme: 470
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR