Nerelisin

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçtiğimiz Ekim ayı başında bazı Alman hukukçu arkadaşlarımın ricaları ile Frankfurtta bir mahkemede dinleyici olarak bulundum, davacı 1963 yılında Almanyaya işçi olarak gelmiş ve 65 yaşına kadar çalışmış ve emekli olmuş bir karı-koca. Birikimlerini çocuklarına yatırmışlar. Bu arada aynı zamanda 25 yıldır Alman vatandaşları.

 

Alman Sosyal Daire Müdürlüğüne müracaat ederek devletin ihtiyacı olanlara çok ucuz bir kira karşılığı verdiği apartman dairelerinden faydalanmak istemişler. Orada çalışan bir Alman hanım bunlara ''Siz Türkler başımıza dert oldunuz, sizin nereniz Alman hep faydalanmak için bize geliyorsunuz, vermiyorum'' demiş. Yaşlı ve emekli olan Türk asıllı Alman karı-koca çok iyi almanca konuşuyor ve hemen gidip daire Müdürüne başvurarak karşılaştıkları durumu anlatmışlar. Daire Müdürü gelip Alman görevli bayanla konuşmuş ve ''siz gidin ben hallederim'' diyerek bunları yollamış.

Aradan yaklaşık 6 ay geçmiş, hiç haber alamayınca tekrar gitmişler. Bu sefer hem görevli Alman bayan, hemde Daire Müdürü müracaatların sıraya konduğunu ancak çok müracaat olduğunu ve sıranın gelmesini beklemelerini tavsiye etmişler. Tahmini sırayı sorduklarında ''birkaç yıl'' diye cevaplamışlar.

Türk asıllı aile de zıpkın gibi genç bir Alman Avukat tutmuş ve mahkemeye vermiş. Benim bulunduğum mahkeme karar celsesi idi, toplam herşey 7 (yedi) ay sürmüş, düşünebiliyormusunuz...

 

Hakim oldukça genç 40-45 yaşlarında bir Alman bayandı. Dikkat ederseniz Sosyal Daire çalışanları devlet memurları ama ona rağmen dokunulmazlıkları bu gibi işlerde yok.  Hakim kararı ve gerekçeyi açıkladı. Karşı tarafın kendileri ve avukatlarıda mevcuttu.

 

''Alman Devleti tarafından vatandaşlığa kabul edilmiş bir şahıs veya şahıslara - başımıza dert oldunuz , nereniz Alman-  gibi sözcüklerle göreviniz olan sosyal evleri kiralamakta ayırım yaptığınız şahit ifadeleri ile anlaşılmıştır.  Sizler devlet memurusunuz, Alman devleti gerçek bir hukuk devletidir ve vatandaşlarını daha evvel başka milliyete sahip olmuş olmaları dolayısı ile aşağılayamaz ve ayırım yapamaz. Konu araştırılmış ve Bayan memurun ve amirinin  ayırımcılık yaparak  hem görevlerini aksattıkları , hem de insan onurunu zedeledikleri anlaşılmış olduğundan ayrı ayrı 2000,--Euro para cezası uygun görülmüş olup ceza 5 yıl süre ile tecil edilmiştir''.   "Ayrıca ailenin sosyal ikametgah verilmesi için ilk sıraya yazılmasına karar verilmiştir". Bu arada  Not. : Alman Anayasasının 1.ci maddesinde "İnsan onuru dokunulmazdır" yazmaktadır.

 

Şimdi bu ceza 5 yıllık bir tecil süreci olmasına rağmen sicillerine işlenecek ve bir daha ağızları ile kuş tutsalar terfi edemeyecekler.  Bence hukuk devleti diye buna denir.

Birde aynı durumu bizde düşünün, bırakın yabancıdan Türk vatandaşlığına geçmiş bir aileyi, diyelim bir Türk böyle bir şikayet yapsa acaba ömrü vefa edermiydi mahkeme kararını duymaya?  Hemde öyle bir yerde ki herkesin birbirine "nerelisin" diye sorduğu bir ülkede.


İzlenme: 921
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR